Porady

Akumulator samochodowyWybór nowego akumulatora do samochodu nie jest skomplikowany - trzeba jednak wiedzieć, jakie parametry będą odpowiednie do auta. Dobrze dobrany sprzęt da mu energię na lata.

Dylemat, jaki akumulator wybrać pojawia się szczególnie często zimą - gdy mróz prowadzi do problemów z uruchomieniem auta. Jednak o samochodową baterię zadbać trzeba przez cały rok. Coraz częściej pojazdy są wręcz naszpikowane elektroniką, która wymaga ciągle odpowiedniego napięcia. Energii wymagają systemy odpowiedzialne za bezpieczeństwo (ABS, ESP, ACC) oraz wpływające na komfort jazdy (systemy nagłaśniające, nawigacja, klimatyzacja, elektrycznie sterowane lusterka oraz podgrzewane szyby).

Na rynku popularne są trzy typy akumulatorów:

  • Akumulatory AGM. Charakteryzują się podwyższoną wydajnością - świetnie sprawdzają się więc w samochodach, które wymagają większych zasobów napięcia. Stosuje się je w autach z napędem hybrydowym, a także w pojazdach narażonych na szczególnie intensywną eksploatację.
  • Akumulatory z płynnym elektrolitem. To tradycyjne rozwiązanie, które stosowane jest przede wszystkim w samochodach starszych i wykorzystywanych do dłuższych dystansów.
  • Akumulatory żelowe. Stosuje się w nich żel, który zagęszcza elektrolit. Są one przydatne w sytuacji, gdy potrzebne jest dłuższe zasilanie. To zwiększona pojemność, większa odporność na np. uderzenia oraz wstrząsy.

Idealnym rozwiązaniem w wyborze nowego sprzętu do samochodu jest skorzystanie z możliwości, jakie daje konfigurator akumulatorów (np. ten dostępny na stronie Feu Vert https://www.feuvert.pl/oferta/czesci-zamienne/konfigurator-akumulatorow.html). Po wyborze z menu odpowiedniego modelu auta system sam wskazuje, które z akumulatorów będą pasowały do danego samochodu. Konfigurator porównuje również najważniejsze cechy każdego z dostępnych modeli. Dobrze jest również powierzyć wybór baterii serwisowi, któremu zlecić można instalację, konserwację, a także późniejsze przeglądy i procedurę gwarancyjną.

Parametry akumulatora

Jak dobrać akumulator pod kątem jego możliwości i dopasowania do samochodu? Kluczowe są w tym przypadku trzy elementy.

  • Wymiary. Wybierany akumulator nie może być większy niż miejsce, które jest na niego przewidziane w samochodzie. Niektóre są mocowane do przygotowanego tworzywa, inne zostają przykręcane od góry. Akumulator musi być idealnie dobrany pod kątem miejsca w samochodzie, ponieważ podczas jazdy nie może się przesuwać - dotykanie biegunami do metalowych części może doprowadzić do zwarcia.
  • Prąd rozruchowy podawany w amperach (A). Jego wartość prezentuje natężenie szczytowe akumulatora w temperaturze -18 stopni Celsjusza. Im wyższa jest wartość prądu rozruchowego, tym więcej energii może on przekazać do rozrusznika w krótkim czasie. To istotne szczególnie zimą. Wtedy uruchomienie silnika - ze względu na większe siły oporu - wymaga większej energii. W temperaturze -10 stopni Celsjusza sprawność baterii jest niższa od nominalnej o ok. 20 procent. Jeśli przyjąć, że rozruchowi silnika towarzyszy zwiększony opór, a instalacja jest zawilgocona lub zamarznięta, możliwości akumulatora mogą spaść nawet o połowę. Im więc mocniejsza jest jego standardowa wartość, tym większa gwarancja odpowiedniego uruchomienia zimą.
  • Pojemność podawana w amperogodzinach (Ah). Określa ona ilość energii, jaką dostarczy akumulator do pełnego rozładowania. Wartość ta dotyczy temperatury 25 stopni Celsjusza. Ważne, by wybór akumulatora poprzedzić analizą zaleceń producenta. Jeśli pojemność nowego będzie niezgodna ze wskazówkami fabryki, bateria zostanie narażona na stałe niedoładowanie. Dopuszcza się 10-procentowy margines wobec wskaźników sugerowanych przez producenta. Z kolei wybór akumulatora o mniejszej pojemności niż ta zalecana skutkuje zbyt małą ilością energii do uruchomienia silnika.

Akumulator wybrany na lata

Wybierając akumulator należy zwrócić uwagę również na detale - dodatkowe korzyści, jakimi kuszą poszczególni producenci. Istotna jest gwarancja fabryczna - zazwyczaj dwuletnia, choć można znaleźć produkty o poszerzonym okresie. Niektóre akumulatory sprzedawane są również z gwarancja bezpłatnej obsługi pomocy drogowej w przypadku awarii napięcia.

Dobrej jakości bateria powinna bez problemów działać skutecznie zarówno w upale jak i na mrozie przez ok. cztery lata. Zdecydowana większość marek dostępnych obecnie na rynku w pełni spełnia te kryteria. Eksperci wskazują, by nie korzystać z akumulatorów, których okres gwarancyjny jest krótszy niż 18 miesięcy.

Nawet wysokiej jakości bateria nie będzie działała skutecznie we współpracy z wadliwym alternatorem lub regulatorem napięcia. Ich parametry sprawdzić można w serwisach elektrycznych. Jeśli są one zachowane, można liczyć na bezobsługową pracę akumulatora. Te przez lata wymagały zaangażowania właściciela samochodu - należało w nich w regularnych odstępach czasu weryfikować poziom elektrolitu. Obecnie to zbędne - otwieranie komór kwasowych i uzupełnianie braków nie jest konieczne. Dla kontroli wystarczy sporadyczna kontrola ładowania. Tę wykonać można w każdym serwisie mechanicznym lub samodzielnie - poprzez wziernik. Zaleca się, by sprawdzić stan akumulatora szczególnie przed zimą. Warto również zwrócić uwagę na to, by zadbany był nie tylko on, ale i jego zaciski - tzw. klemy. Te powinny być nie tylko czyste, ale posmarowane odpowiednim środkiem zabezpieczającym.

Zainteresuje Cię także:

Porady

Czy opłaca się zakładać instalację LPG?

Polska jest jednym z niewielu państw na świecie, w których instalacje LPG w samochodach osobowych montowane są na masową skalę. ...

Stan szyby samochodowej, a bezpieczeństwo jazdy

Odpowiedzialny kierowca nie powinien narażać na zagrożenie siebie ani innych uczestników ruchu drogowego. Kierowanie pojazdem nie w pełni sprawnym technicznie mo...

Jaki rodzaj garażu wybrać na samochód?

Garaże są mało skomplikowanym obiektem budowlanym, zwłaszcza, jeśli są one zbudowane przy użyciu blachy. Coraz częściej decydujemy się na wzniesienie ...