Porady

Hamulce

Hamulce kluczem do bezpieczeństwa na drodze

Klocki i tarcze samochodowe to typowe części eksploatacyjne, które zużywają się z czasem, istnieją jednak sposoby na to, aby wydłużyć okres ich przydatności, a dzięki temu zaoszczędzić – jak to zrobić? My Ci podpowiemy!

Ważna zasada: używaj silnika do hamowania

Nie mówimy tutaj oczywiście o hamowaniu silnikiem w każdej sytuacji, chodzi przede wszystkim o długie zjazdy – takie postępowanie znacznie odciąży układ hamulcowy oraz pozwoli zaoszczędzić przede wszystkim na okładzinach. Warto pamiętać o tym, że tarcze hamulcowe, nawet jeżeli są wentylowane, nie zawsze mogą być w stanie poradzić sobie z wydzielanym podczas hamowania ciepłem, natomiast silnik samochodowy, dzięki wydajnemu układowi chłodzenia z pewnością da sobie radę, bez szkód dla naszego układu hamulcowego.

Warto wiedzieć, że hamowanie silnikiem to nie tylko oszczędność układu hamulcowego to także możliwość zmniejszenia zużycia paliwa – korzyści są więc podwójne! (więcej o dobrych nawykach za kółkiem > link)

Bądź przewidującym kierowcom i planuj hamowanie z wyprzedzeniem

W tym miejscu wracamy do tematu długich zjazdów — jeżeli taki się przed Tobą znajduje i wiesz już, że warto wówczas hamować silnikiem, ale zjazd jest na tyle stromy, że może to być niewystarczające, zwróć uwagę na to, aby nie dopuścić do rozwinięcia dużych szybkości — o co dokładnie chodzi? Podczas zjazdu pilnuj, aby prędkość nadmiernie nie wzrastała – osiągniesz to, delikatnie hamując przez dłuższy czas podczas jazdy, co pozwoli tarczom hamulcowym odprowadzić ciepło. Najgorsze co można w tej sytuacji zrobić to gwałtownie hamować, a następnie pozwalać autu znów się rozpędzić i powtórzyć mocne hamowanie – to zabójcze dla naszego układu hamulcowego działanie, w ten sposób można nawet „przypalić” klocki hamulcowe. Zdecydowanie odradzamy taki styl jazdy.

Odpowiednie planowane hamowania dotyczy jednak nie tylko zjazdów, zasadę tą wykorzystywać należy również w mieście – operowanie hamulcem i gazem warto uzależnić od sygnalizacji świetlnej, która jeżeli jest widoczna z dalekiej odległości, pozwala na odpowiednie reakcje takie jak puszczenie nogi z gazu i spokojne dojechanie, w przypadku gdy widzimy czerwone światło (unikamy hamowania z piskiem opon przed samymi światłami – to bardzo szkodliwe dla naszych klocków hamulcowych, a do tego nieprofesjonalne zachowanie, które bardzo źle świadczy o kierowcy i jego zachowaniu na drodze).

Monitoruj stan klocków hamulcowych

Choć praktycznie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że objawem zużytych klocków hamulcowych jest pisk podczas hamowania, to jednak nawet słysząc ten dźwięk, nic sobie z tego nie robią i jeżdżą dalej. Na naszych polskich ulicach codziennie można się zetknąć z tego typu sytuacjami. Każda osoba, która decyduje się na jazdę ze zużytymi klockami hamulcowymi, powinna sobie zdawać sprawę, że w praktyce zapłaci nie tylko za wymianę tego elementu, ale istnieje duża szansa, że zniszczy tarcze hamulcowe i również za nie przyjdzie mu zapłacić (to jednak zdecydowanie droższa wymiana). O wymianie klocków hamulcowych muszą szczególnie pamiętać osoby, które parkują swoje samochody pod tzw. chmurką – wilgoć, na którą są one narażone, bardzo źle wpływa na stan układu hamulcowego.

Wymieniaj płyn hamulcowy

Niestety wielu mechaników bagatelizuje wymianę płynu hamulcowego i uważa, że lepiej nic nie robić, dopóki nic się z nim dzieje, jest to jednak błędne myślenie. Jeżeli chcemy dbać o układ hamulcowy w naszym samochodzie, płyn należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że płyn hamulcowy absorbuje wilgoć, co może być tragiczne w skutkach, kiedy podczas hamowania stracimy panowanie nad pojazdem przez tzw. korki parowe. Jest to oczywiście sytuacja ekstremalna, jednak jak pokazuje życie – możliwa.

Płyn hamulcowy z czasem traci także swoje właściwości związane z odpornością na ciepło – jest to oczywiście równoznaczne, z tym że cały układ hamowania działa gorzej. Dodatkowo stary płyn hamulcowy może powodować korodowanie przewodów hamulcowych, o czy wciąż niewiele się mówi – warto więc zwracać uwagę na to, aby wymieniać go zgodnie z zaleceniami, mimo tego, że wielu mechaników nie będzie nas do tego zachęcać.

Na koniec ważna uwaga: dbanie o układ hamulcowy to nie tylko oszczędności, to przede wszystkim pewność, że w kryzysowej sytuacji nasz samochód zachowa się tak jakbyśmy tego oczekiwali, co umożliwi nam poradzenie sobie z nieprzewidywanymi zdarzeniami na drodze, bez obaw o to, że układ hamulcowy odmówi współpracy, wtedy kiedy będziemy tego najbardziej potrzebowali.

Porady

Gdzie najlepiej wymienić uszkodzoną szybę samochodową?

Uszkodzona szyba samochodowa to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Zwlekanie z jej wymianą może skutkować utratą dowodu rejestracyjnego lu...

Assistance: jaki wariant ubezpieczenia wybrać?

Assistance jest opcją dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego – oferowanego przez towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej podczas zakupu pakietów OC lub OC i AC. Ty...

Jak bezpiecznie jeździć w zimie?

Kierowcy, których już teraz czeka pierwsze zetknięcie z zimowymi warunkami powinni niewątpliwie pamiętać o istotnych różnicach w prowadzeniu pojazdu. O ki...