Porady

Wilgoć w samochodzie może być dla jego użytkowników prawdziwą zmorą, szczególnie, wtedy gdy jest jej naprawdę sporo. Niezależnie od tego, jakim autem jeździmy wcześniej czy później problem walki z zaparowanymi szybami i nieprzyjemnych zapachem we wnętrzu samochodu może spotkać także nas, warto więc wiedzieć jak sobie z nim skutecznie radzić!

 

Po pierwsze – poznaj przyczyny wilgoci

Żeby móc skutecznie walczyć z wilgocią w samochodzie trzeba przede wszystkim dobrze zdiagnozować jej przyczyny, a tych niestety może być sporo. Zacznijmy od najbardziej powszechnego problemu, w więc brudnego filtra kabinowego – jeżeli jest on niedrożny, wentylacja przestaje skutecznie działać, co sprawia, że skraplająca się w kabinie woda po prostu w niej pozostanie.
Kolejną sprawą są uszkodzone lub zużyte uszczelki – niestety po kilku latach eksploatacji guma robi się sztywna i porowata, przez co nie chroni już tak skutecznie przed dostawaniem się wody do środka samochodu. Nie można również zapominać o zatkanych otworach odpływowych — ich sprawdzanie zacznijmy do rynienek na podszybiu, ponieważ lubią się tak zbierać gnijące liście czy nawet błoto. Bardzo ważne są także opływy w najniższych punktach klap czy chociażby drzwi – wszystkie one muszą być drożne.

Wilgoć w samochodach pojawia się bardzo często w przypadku aut powypadkowych, co wynika m. in. ze źle wklejonych szyb. Niestety sami również przyczyniamy się do pogłębiania problemu, szczególnie w zimie, kiedy wnosimy do wnętrza samochodu bardzo dużo wody na własnym ubraniu i obuwiu.

Jak wyeliminować przyczyny powstawania wilgoci?

Znając już potencjalne przyczyny powstawania wilgoci w samochodzie, czas poznać sposoby na to, jak sobie z nią radzić.

Pierwszą kwestią, którą warto poruszyć są uszczelki, o które trzeba po prostu odpowiednio dbać, ponieważ ich wymiana może być naprawdę kosztowna, szczególnie w przypadku nowych samochodów. Jak to robić? Przede wszystkim zimą używać odmrażacza, zamiast szarpać drzwi i narażać się na zerwanie lub uszkodzenie uszczelki. Kolejną sprawą jest mycie samochodu – po każdym myciu warto wytrzeć uszczelki do sucha i użyć specjalnego środka konserwującego. Środek konserwujący do uszczelek sprawi, ze z pewnością wytrzymają one dłużej i będą nas lepiej chronić przed wilgocią wewnątrz samochodu. Do konserwacji uszczelek świetnie nadaje się również wazelina techniczna lub gliceryna, choć są mniej wygodne w użyciu od specjalnych sztyftów czy sprejów, to mogą być równie skuteczne. Bardzo istotne jest to, że jeżeli zauważymy jakiekolwiek ubytki w uszczelkach lub ich uszkodzenia należy jak najszybciej zaopatrzyć się w nowe, tak aby woda nie dostawała się do wnętrza samochodu.

Kolejną sprawą jest wymiana wspomnianego wcześniej filtra kabinowego — bardzo często zdarza się tak, że wymieniamy go, dopiero kiedy wentylacja przestaje już praktycznie działać, a to błąd, filtr kabinowy powinno się wymieniać nie rzadziej niż raz do roku lub co 15 000 przejechanych kilometrów.

Dbać należy także o drożność wspomnianych wcześniej kratek – podczas każdego mycia samochodu usuwajmy wszelkie zanieczyszczenia, które się tam znajdują, tak aby zawsze były one drożne.

W walce z wilgocią i zaparowanymi szybami pomoże także niewsiadanie do samochodu w mokrej kurtce, zawsze lepiej ją włożyć do bagażnika, parowanie na przednią szybę zostanie wówczas ograniczone. Bardzo wiele wilgoci powstaje także przez wsiadanie do samochodu z butami oblepiony śniegiem – wystarczy je dobrze otrzepać, a znacząco zmniejszymy ilość wody, jaka dostaje się do wnętrza auta.

Choć na pierwszy rzut oka problem wilgoci może się wydawać wielu kierowcom błahy, to niestety wcale tak nie jest, i nie chodzi tutaj jedynie o nasz komfort, sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Wilgoć w samochodzie wpływa negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na materiały wykończeniowe, elektrykę czy wreszcie elementy metalowe. Nie bagatelizujmy więc problemu, ale podejmijmy skuteczne działania, aby sobie z nim poradzić.

Porady

Spalanie paliwa, a moc silnika

W czasach kryzysu gospodarczego i rosnących cen paliw, każdy z użytkowników czterech kółek liczy złotówki. Jeśli już mamy auto i ni...

Nie czekaj na drogowców – Ty zaskocz zimę!

Przedsmak tegorocznej zimy mamy już za sobą. Pierwsze opady śniegu niejednemu przypomniały o przykrej konieczności odśnieżania podwórek, parkingów czy dróg ...

Czy wzywać policję do szkody parkingowej? Co zrobić po stłuczce na parkingu?

Na parkingach przed supermarketami i galeriami handlowymi często dochodzi do drobnych kolizji lu...