Porady

Leasing samochodu jest coraz popularniejszą formą finansowania zakupu auta. Od kiedy prawodawstwo dopuściło do korzystania z niej również osoby fizyczne, popularność ta stale rośnie. Czy jednak samochód w leasingu stanowi rozwiązanie dla każdego? Poniżej spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie i ustalić, dla kogo pomysł ten okaże się strzałem w dziesiątkę, a dla kogo lepiej będzie poszukać innego źródła pieniędzy.

Prowadzący działalność gospodarczą

Jeszcze do niedawna aby skorzystać z leasingu trzeba było prowadzić działalność. Dziś może to zrobić również osoba fizyczna, jednak prawda jest taka, że oferty dla firm są znacznie bardziej korzystne. Szczególnie opłacalny będzie leasing dla podmiotu który posiada dużą flotę lub planuje zbudowanie takiej – im więcej aut bierzemy w leasing tym większa będzie nasza moc negocjacyjna. Firmy leasingowe podczas ustalania warunków umowy mają prawie całkowitą dowolność, warto więc to wykorzystać. Co więcej podatek naliczany przy każdej racie leasingowej leasingobiorca może sobie odpisać przy rozliczeniu.

Zadłużenie

Zdolność spłaty i historia kredytowa są sprawdzane nie tylko w przypadku kredytu, ale również leasingu. Mając czystą historię kredytową lub jeszcze lepiej – spłaciliśmy w przeszłości kilka kredytów w terminie, to możemy liczyć na lepszą ofertę odnośnie leasingu. Leasing jest jedna dostępny również dla osób zadłużonych, również takich, które na bankowy kredyt nie mają szans. W ich przypadku jednak trzeba się będzie liczyć z wyższym kosztem – w ten sposób leasingodawcy rekompensują sobie ponoszone ryzyko.

Osoby o wysokich dochodach

Leasing jest szczególnie opłacalny dla kogoś, kto może pozwolić sobie na zapłacenie wysokiej raty. Im większa rata tym krócej spłacamy leasing, a im krócej trwa spłacanie leasingu tym jego ostateczny koszt jest niższy. Wysoka rata powinna również zaowocować obniżeniem kwoty wykupu – dzieje się tak w zdecydowanej większości przypadków. W niektórych firmach wykup będzie nas kosztował zaledwie 1% wartości samochodu – firma leasingowa zarabia wówczas przede wszystkim na prowizji doliczonej do raty.

Osoby, które użytkują auto w pojedynkę

Finansowanie z leasingu ma pewną dość istotną wadę – mimo że jesteśmy rzeczywistym użytkownikiem auta to jednak nie możemy nim dysponować według własnego uznania. Np. udostępnienie samochodu osobie trzeciej bez uzyskania zgody firmy leasingowej prawie zawsze będzie oznaczało przekroczenie umowy, co w przypadku zaistnienia szkody może wiązać się z dokuczliwymi konsekwencjami. Jeśli jednak zamierzamy być jedynym użytkownikiem samochodu problem ten nie istnieje.

Oszczędność czasu

Procedura weryfikacyjna w przypadku leasingu jest znacznie mniej złożona niż w przypadku kredytu bankowego, jeśli więc zależy nam na czasie - ta forma finansowania okaże się znacznie bardziej korzystna. Co więcej kupując auto leasingowane nie musimy załatwiać żadnych formalności związanych z rejestracją czy ubezpieczeniem – nominalnym właścicielem pozostaje leasing a my zaoszczędzony czas możemy wykorzystać w jakikolwiek inny sposób.

Porady

Jakie są zalety garaży blaszanych?

Garaż blaszany - popularne "blaszaki" -  to odpowiednia opcją dla ludzi, którzy nie mają zbyt dużych środków finansowych. Garaże ...

Czym jest DSG?

Direct Shift Gearbox jest dwusprzęgłową skrzynią biegów wprowadzoną na rynek przez uwielbiony przez tak wielu koncern Volkswagen. Pierwszy raz skrzynię bi...

Do miliona kilometrów bez wymiany oleju

Czy miliardy litrów oleju silnikowego wymieniane są zupełnie niepotrzebnie? Daimler zastosował właśnie nową technologię: filtrowanie i recykling. Producenci olejów i sm...