Nowości / Wydarzenia

Już w przyszłym roku wszyscy aspirujący do roli kierowców zmagać się będą z nowymi przepisami egzaminacyjnymi. Te, już teraz wzbudzają wiele obaw wśród przygotowujących się do egzaminu. O tym, czy naprawdę warto się bać i co zrobić, aby nieco oswoić nowe zasady opowiada Łukasz Lisowski - instruktor jazdy w Szkole Bezpiecznej Jazdy Ecodrive.

- Czy naprawdę należy obawiać się nowych przepisów?

- Nie sądzę. Wynik egzaminu teoretycznego zależy przecież od naszej wiedzy, której pozyskanie to jedynie wzmożona praca związana z przyswajaniem przepisów. Warto jednak nie zwlekać z rozpoczęciem kursu. Choć pojawiają się informacje o możliwych opóźnieniach we wdrożeniu nowych przepisów, warto podejść do prawa jazdy jako naprawdę przydatnej i ważnej umiejętności, a nie źródła stresu i przykrego obowiązku!

- Co zmieni się w formule egzaminu teoretycznego?

- Pytania będą miały formę dynamiczną - postać klipu video, odmienną od tej, którą znaliśmy do tej pory. Ograniczony będzie czas odpowiedzi, nie będzie również możliwości poprawienia raz udzielonej odpowiedzi ani powrotu do pytań wcześniejszych. Punktacja konkretnych odpowiedzi zależna będzie od ich ważności w kontekście bezpieczeństwa na drodze.Liczba pytań zostanie zwiększona, przy tym samym czasie rozwiązania całego zestawu.
Znacznie zwiększona zostanie również pula pytań, a dostęp do większości z nich nie będzie możliwy.

- Czy często brak znajomości teorii przekłada się na zachowanie kursantów podczas jazdy?

- Niestety – bardzo często…

- Co najczęściej sprawia im problem?

- Brak wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego z uwzględnieniem ich interpretacji. Często uczący się nie potrafią zastosować przepisów podczas podejmowania decyzji na drodze. Brakuje podzielności – czynności, obserwacji i myślenia. Na początku częsty problem to również brak prawidłowego opanowania mechanizmów kierowania i sterowania pojazdem.
Zasadniczym problemem jest także brak skupienia, koncentracji, sprawiający że kursant nie zapamiętuje obrazów, nie interpretuje ich, nie potrafi przewidzieć sytuacji przyszłych.

- Czy coś zmieni się w formule egzaminu praktycznego?


Nie. Biorąc pod uwagę zmiany teoretyczne można jednak oczekiwać, że sam proces zdania może okazać się łatwiejszy – ze względu na realne opanowanie wiedzy teoretycznej! A to – o czym warto pamiętać – zależy w zasadniczej mierze od Was i zaangażowania Waszych nauczycieli i instruktorów.

Więcej praktycznych informacji na stronie: ecodrive.com.pl

 

Informacje

Zakaz wjazdu dla aut z silnikami diesla. Czy Polska będzie następna?

Władze dużych miast Europy oraz Ameryki Północnej zapowiedziały, że do 2025 rok...

Bezobsługowa wypożyczalnia samochodów - CarSharing w Warszawie!

Można twierdzić, że większość warszawiaków zna system wypożyczania rowerów miejskich Verturilo. Od 1 marca do 30 li...

Autogaz ratunkiem na smog

Dramatycznie pogarszająca się jakość powietrza w polskich miastach stanowi jasny sygnał do ...