Nowości / Wydarzenia

Za pasem Święta Bożego Narodzenia i Sylwester. Końcówka roku to czas wzmożonego ruchu na drogach, ale i wzmożonych kontroli przeprowadzanych przez policję. Te niekiedy kończą się nałożeniem mandatu i punktów karnych. Co zatem się zmieni wśród kar, które mogą zostać nałożone podczas kontroli za popełnieni wykroczenia lub przestępstwa na drodze?

 

Za wspomniane już wykroczenia czy przestępstwa na drodze, Kodeks Ruchu Drogowego przewiduje stosowne kary i upomnienia. Poprzez taryfikator policjant nakłada na sprawcę odpowiednią sankcję. Najczęściej jest to mandat w wysokości kilkuset złotych i odpowiednia ilość punktów karnych. Według przepisów, które obowiązują na polskich drogach, każdy kierowca, który posiada prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy, może maksymalnie zebrać 24 punkty karne. Świeży kierowca, ma do dyspozycji 20 „oczek”.

– Takie obniżenie ma wymiar przede wszystkim dyscyplinarny. Większość wypadków, które są zdarzają się na polskich drogach, powodowanych jest przez najmłodszych stażem kierowców. Dlatego też, są oni objęci stosownym nadzorem – nie tylko w kwestiach punktów karnych. Wszystko na celu poprawy bezpieczeństwa, bo statystyki wypadków są nieubłagane mimo, że z każdym rokiem, jest ich coraz mniej – twierdzi Gawron Gabriel – Ekspert Autotesto.

Dlatego też aby poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach, w Kodeksie Ruchu Drogowego i samym taryfikatorze, pojawiło się kilkanaście zmian, które jeszcze bardziej będą dyscyplinować kierowców. Mowa tutaj przede wszystkim o zapobieganiu wypadków z udziałem pieszych czy samych kolizji na skrzyżowaniach.

W obecnej porcji zmian przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego skupiono się przede wszystkim na aspektach wymuszania pierwszeństwa na pieszych czy na drogach podporządkowanych. Od 1 stycznia 2017 roku w tabelach z karami pojawi się kilka nowych pozycji, za złamanie których będą grozić surowe konsekwencje punktowe. Mowa tutaj m.in. o:

– Spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa innej osoby poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu – grozi 6 punktów karnych

– Jeździe wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych – grozi 5 punktów karnych

– Nieustąpieniu pierwszeństwa przejazdu pojazdom szynowym – grozi 6 punktów karnych.

– wyprzedzaniu z niewłaściwej strony pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo – grożą 3 punkty karne.

– czy naruszeniu obowiązku zatrzymania pojazdu w takim miejscu i na taki czas, aby umożliwić pieszym swobodny dostęp do pojazdów komunikacji publicznej lub na chodnik (w przypadku braku wysepki dla pasażerów na przystanku) – grożą 3 punkty karne.

To jedne z najważniejszych zmian w kodeksie ruchu drogowego, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku. Eksperci motoryzacyjni serwisu Autotesto.pl, zwracają uwagę również na inne ważne kwestie.

„Najczęściej popełnianymi wykroczeniami na polskich drogach, jest m.in. przekroczenie dozwolonej prędkości, przejazd na czerwonym świetle, jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa czy rozmowa przez telefon komórkowy w czasie jazdy. Statystyki wypadków są coraz lepsze w Polsce, jednak cały czas mamy nad czym pracować. Zwłaszcza, że łamanie przepisów dotyczących m.in. rozmowy przez telefon komórkowy, są łamane nagminnie. Może przy kolejnej nowelizacji taryfikatora i kodeksu ruchu drogowego, zmiany dotyczące mandatów i punktów karnych, będą bardziej dotkliwe w tych rozdziałach” – radzi ekspert.

Na koniec, krótko przypomnimy jedynie, że w 2017 roku, zmiany dotkną również możliwości redukcji punktów karnych. Do tej pory, co 6 miesięcy, kierowca mógł udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, i odbyć stosowne szkolenie, które eliminowało z jego stanu punktowego 6 „oczek”. Teraz ma się to zmienić, bowiem po przekroczeniu 24 punktów, policjant nie będzie zabierał kierowcy prawa jazdy, ale poprzez starostę skieruje na kurs doszkalający. Następnie jeśli w ciągu 2 lat ponownie popełni ponad trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo drogowe, wtedy też traci uprawnienia.

Informacje

Zakaz wjazdu dla aut z silnikami diesla. Czy Polska będzie następna?

Władze dużych miast Europy oraz Ameryki Północnej zapowiedziały, że do 2025 rok...

Bezobsługowa wypożyczalnia samochodów - CarSharing w Warszawie!

Można twierdzić, że większość warszawiaków zna system wypożyczania rowerów miejskich Verturilo. Od 1 marca do 30 li...

Autogaz ratunkiem na smog

Dramatycznie pogarszająca się jakość powietrza w polskich miastach stanowi jasny sygnał do ...