Porady

Przednia szyba w samochodzie - jak zadbać

Odpowiedzialny kierowca nie powinien narażać na zagrożenie siebie ani innych uczestników ruchu drogowego. Kierowanie pojazdem nie w pełni sprawnym technicznie może być powodem tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. O ile kierowcy zazwyczaj pamiętają o regularnym sprawdzeniu stanu silnika, sezonowej wymianie opon i uzupełnieniu płynów eksploatacyjnych to często bagatelizują stan szyb w samochodzie.

Dobra widoczność jest z pewnością jednym z podstawowych warunków umożliwiających kierowcy właściwą ocenę sytuacji na drodze.  Zabrudzenia, rysy i pęknięcia na szybie mogą sprawić, że zbyt późno dostrzeżemy zagrożenie i spowodujemy wypadek.

Zły stan szyb pojazdu jest szczególnie widoczny w sytuacji, gdy podróżujemy nocą lub też w bardzo słoneczny dzień. Wieczorem lub przy zmniejszonej przejrzystości powietrza nawet najdrobniejsze pęknięcia i zarysowania stają się ciemniejsze, przez co znacznie ograniczają pole widzenia kierowcy. Warto pamiętać, że powodują one również powstawanie oślepiających refleksów świetlnych. Badanie przeprowadzane dla firmy NordGlass przez niezależną agencję badawczą potwierdziły, że 27% kierowców decyduje się na naprawę lub wymianę szyby dopiero w sytuacji, gdy uszkodzenie jest na tyle poważne, że kompletnie uniemożliwia kontynuowanie jazdy, a aż 69% respondentów biorących udział w badaniach przyznało, że powodem udania się do profesjonalnego serwisu były zaniedbane rysy lub pęknięcia na szybie.

Ze wspomnianego badania wynika również, że choć 88% kierowców deklaruje dbałość o swój samochód, to blisko 40 % z nich jeździ z porysowaną i nieprzejrzystą szybą nie zwracając na ten fakt uwagi. Bagatelizowanie tego typu uszkodzeń może być jednak bardzo zgubne w skutkach. Jak mówi ekspert NordGlass: „Właściciel samochodu nie powinien w nieskończoność odkładać naprawy szyby. Uszkodzenia, powszechnie zwane „pajączkami” lub też „oczkami” będą się bowiem stale powiększać. Nie każdy bierze pod uwagę fakt, że podczas jazdy karoseria auta podlega nieustannym naprężeniom , a szyba czołowa odpowiada w dużym stopniu za sztywność konstrukcyjną nadwozia. W efekcie niezabezpieczone pękniecie będzie coraz większe. Proces ten będzie postępował znacznie szybciej w przypadku diametralnych zmiany temperatury, np. w ciągu dnia i nocy, tak charakterystycznych na początku wiosny. Natychmiastowe reagowanie w momencie wystąpienia uszkodzenia zwiększa także  prawdopodobieństwa naprawy szyby, bez konieczności jej wymiany. Warto wziąć to pod uwagę bo usługa naprawy szyby w serwisie NordGlass trwa zaledwie 30 minut i stanowi jedynie 20% kosztu wymiany szyby.

Profesjonalnie wykonana usługa w punktach serwisowych NordGlass przywraca szybie niemal całkowitą fabryczną wytrzymałość. Do naprawy kwalifikują się odpryski o średnicy nieprzekraczającej 22 milimetrów, które znajdują się dalej niż 10 centymetrów od krawędzi.”

Jeśli szyba uległa uszkodzeniu podczas podróży i nie mamy pewności, co do wielkości uszkodzenia to warto skorzystać z zsynchronizowanej z aktualnym miejscem pobytu kierowcy bezpłatnej aplikacji mobilnej NordGlass dostępnej dla posiadaczy iPhonów oraz smartfonów z systemem operacyjnym Android. Użytkownicy rozwiązania, korzystając z intuicyjnego menu, mogą natychmiast połączyć się ze swoim ubezpieczycielem oraz uzyskać szczegółowe informacje na temat firmy NordGlass, przebiegu procesu naprawy, a także listy najbliższych punktów serwisowych. Postępując zgodnie ze szczegółową instrukcją, krok po kroku, kierowca w awaryjnej sytuacji jest również w stanie w przybliżeniu ocenić, czy szkodę można naprawić, czy też konieczna jest całkowita wymiana szyby.

Warto pamiętać, że uszkodzona szyba może być przyczyną zatrzymania przez patrol drogowy. Policjant stwierdzając pęknięcie szyby czołowej, może ukarać nas mandatem lub zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. W Prawie o ruchu drogowym, Art. 66; pkt.1.5, znajdziemy zapis informujący o tym, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. „W przypadku, gdy auto ma widoczne uszkodzenia mogące zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego, a za takie właśnie uznaje się ubytki w szybie lub rysy mogące spowodować oślepienie refleksami świetlnymi, funkcjonariusz policji ma pełne prawo, a nawet obowiązek wypisać nam mandat lub odebrać dowód rejestracyjny. Podobna sytuacja może nas spotkać podczas rutynowego przeglądu technicznego. Diagnosta, ze względu na zbyt duże zużycie, pęknięcia i odpryski powstałe na szybie zobligowany jest bowiem do nieprzedłużania ważności badania technicznego samochodu ” – tłumaczy ekspert.

Zaniedbania dotyczące szyb samochodowych mogą skutkować nie tylko znacznym ograniczeniem widoczności i opóźnieniem reakcji kierowcy w czasie konieczności nagłego hamowania, ale i otrzymaniem mandatu lub utratą dowodu rejestracyjnego. Zadbajmy zatem o stan naszych szyb w aucie, by na co dzień bez stresu cieszyć się komfortową i bezpieczna jazdą przy doskonałej widoczności.

 

Porady

Czy wzywać policję do szkody parkingowej? Co zrobić po stłuczce na parkingu?

Na parkingach przed supermarketami i galeriami handlowymi często dochodzi do drobnych kolizji lu...

Hybryda czy Diesel? Jakie auto wybrać?

Samochody kupujemy i będziemy kupować. W czasach, w których statystycznie na każdego mieszkańca Ziemi wypada 2, 5 samochodu, mało kto wy...

Cztery typy filtrów stosowanych w samochodach osobowych

Właściciele pojazdów osobowych, prócz dbania o właściwy poziom płynów technicznych niezbędnych do prawidłowego działania samochodowej mechaniki, muszą pamiętać także o ok...

Podróże

Podróż samochodem przez Toskanię

Chciałbyś odpocząć od miasta, tłoku? Potrzebujesz spokoju, piękna krajobrazów? Więc zapraszamy na podróż do do Toskanii! Zarezerwuj lot do Florencji i ...

Kiedy będziemy potrzebowali zielonej karty?

Podróżowanie samochodem dla wielu osób jest przyjemnością, inni nieco mniej lubią prowadzić auto. Jednak za każdym razem musimy posiadać odpowiednie ub...

Na wakacje wypożyczonym kamperem

Już niedługo wakacje i warto zastanowić się nad tym jak je ciekawie spędzić. Może w tym roku wybierzesz się np. do...

Przejdź: Podróże