Porady

Samochód na gaz - koszty

Polska jest jednym z niewielu państw na świecie, w których instalacje LPG w samochodach osobowych montowane są na masową skalę. Paliwo to jest nie tylko bardziej ekologiczne, ale również przyczynia się do generowania oszczędności podczas tankowania na stacjach paliw. Jakie więc oszczędności możemy uzyskać zakładając instalacje LPG w naszym aucie?

 

  • Koszt montażu instalacji

Największym kosztem związanym ze zmianą paliwa, na które porusza się nasz pojazd, jest założenie instalacji gazowej. W grę wchodzi bowiem zamontowanie dodatkowego zbiornika oraz przerobienie niektórych elementów pojazdu w taki sposób, by LPG był doprowadzany tak, jak normalne paliwo. Koszt takich przeróbek uzależniony jest od tego, jakim autem się poruszamy. Najtańsza będzie instalacja LPG w autach z gaźnikami – już za półtora tysiąca złotych możemy mieć założoną gotową i kompletną instalację. Kilkaset złotych droższe są instalacje LPG w autach z jednopunktowym wtryskiem paliwa. Pojazdy z wielopunktowym wtryskiem paliwa są już zdecydowanie droższe – ceny instalacji LPG wahają się od 2000 do 3000 złotych. W przypadku sekwencyjnego wtrysku gazu, silników diesla czy innych skomplikowany instalacji, koszt założenia może wynosić od 3000 do nawet 10 000 złotych. Jednak w większości przypadków wystarczają instalacje kosztujące około 3000 złotych i w dalszych obliczeniach przyjmiemy właśnie tą kwotę jako koszt założenia instalacji LPG.

  • Koszty okresowe

Instalacja LPG w aucie to dodatkowy system mechaniczny i elektroniczny, który musi przechodzić dodatkowe kontrole. W grę wchodzą regulacje czy chociażby wymiana filtrów (na przykład gazu). Innym kosztem będzie z pewnością kilkadziesiąt złotych wyższy wydatek na przegląd okresowy. Jednak pomimo wszystkich tych dodatkowych wydatków, nie będą one wysokie. Ze sporym zapasem możemy przyjąć, że wystarczy kwota 500 złotych zakładając dwie wizyty w warsztacie związane z regulacją oraz wymianą filtrów – każda w kwocie 250 złotych. Oczywiście jak zawsze wszystko zależy od cennika w warsztacie, awaryjności, modelu auta czy instalacji LPG, jednak koszty raczej nie powinny przekroczyć w skali roku wartości 500 złotych, co autor stwierdza na podstawie własnych doświadczeń.

  • Porównanie kosztów paliwa

Najważniejszą sprawą pozwalającą nam ocenić, czy opłaca nam się zakładanie instalacji LPG będzie porównanie wszystkich kosztów wraz z możliwymi do osiągnięcia przychodami. Załóżmy, że cena litra benzyny wynosi 5, 50 zł, a cena litra paliwa wynosi 2, 50 zł. Załóżmy również, że nasze auto spala obecnie 7 litrów paliwa średnio, w normalnym trybie jazdy mieszanej. Przy instalacji LPG spalanie powinno nieco wzrosnąć i wynieść około 8 litrów gazu przy takiej samej dynamice jazdy. Oznacza to, że koszt przejechania stu kilometrów na benzynie wyniesie nas 38, 50 zł. W przypadku paliwa LPG choć spalanie wzrośnie, to jednak niższa cena sprawi, że zapłacimy mniej. W tym przypadku koszt przejechania 100 kilometrów wyniesie 20 złotych. Oszczędność to 18, 50 zł na każdych przejechanych stu kilometrach!

  • Kiedy opłaca się założenie instalacji LPG?

Weźmy teraz pod uwagę koszty, które dodatkowo ponosimy. Pierwszym z nich niech będą koszty dodatkowych przeglądów, które przyjęliśmy w wysokości 500 złotych. By zwrócił nam się ten koszt musimy każdego roku przejechać około 2700 kilometrów – różnica między ceną LPG, a ceną benzyny sprawi, że ta kwota zostanie pokryta. A kiedy zwróci nam się sama instalacja gazowa? Jeśli przyjmiemy, że oszczędności wynoszą 18, 50 zł na każdych przejechanych 100 kilometrach, a koszt założenia instalacji wyniesie 3000 złotych, to już po przejechaniu nieco ponad 16 200 kilometrów będziemy generowali jedynie oszczędności. Jak więc widać, przejechanie w pierwszym roku od założenia instalacji LPG 19 000 kilometrów w całości pokryje zarówno koszt samej instalacji, jak i wszystkich wymaganych w danym roku przeglądów! W kolejnych latach generować będziemy jedynie oszczędności na kosztach paliwa na poziomie ponad 40% (uwzględniając koszty przeglądów). Nic więc dziwnego, że jesteśmy jednym z największych rynków na instalacje LPG. Efekty finansowe są widoczne po przejechaniu niecałych 20 000 kilometrów, a w przypadku tańszych instalacji nawet o wiele szybciej. To zaś sprawia, że tak wielu kierowców dodatkowo decyduje się na założenie zbiornika gazu. Coraz częściej seryjnie produkowane nowe auta mają też zbiorniki gazu. Wszystko wskazuje więc na to, że rynek ten jeszcze długo pozostanie w fazie rozkwitu i kolejne setki tysięcy aut będą miały założone instalacje LPG.

Porady

Głowice samochodowe - 3 przyczyny, dla których dochodzi do awarii

Tłokowy silnik spalinowy to jednostka centralna każdego samochodu, odpowiedzialna za prawidłowe poruszanie si...

Prawidłowe operowanie sprzęgłem w aucie

Częstym problemem wśród kursantów w trakcie nauki jazdy bywa operowanie sprzęgłem. Nieprawidłowe użycie sprzęgła w trakcie ruszania zazwyczaj kończy się z ...

Assistance również dla pojazdów elektrycznych

Rynek pojazdów elektrycznych rozwija się. Chcąc zapewnić najwyższą jakość usług assistance wszystkim kl...

Podróże

Podróż samochodem przez Toskanię

Chciałbyś odpocząć od miasta, tłoku? Potrzebujesz spokoju, piękna krajobrazów? Więc zapraszamy na podróż do do Toskanii! Zarezerwuj lot do Florencji i ...

Na wakacje wypożyczonym kamperem

Już niedługo wakacje i warto zastanowić się nad tym jak je ciekawie spędzić. Może w tym roku wybierzesz się np. do...

Kiedy będziemy potrzebowali zielonej karty?

Podróżowanie samochodem dla wielu osób jest przyjemnością, inni nieco mniej lubią prowadzić auto. Jednak za każdym razem musimy posiadać odpowiednie ub...

Przejdź: Podróże