Porady

Zaparowana przednia szyba

Parujące szyby w samochodzie są częstą udręką wielu kierowców. Problem ten ogranicza widoczność lub naraża nas lub innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. Zapoznanie się z odpowiednimi sposobami na parujące szyby ułatwi życie każdemu kierowcy.

Przede wszystkim: Jak zapobiec parowaniu szyb w samochodzie

Na sam początek warto znaleźć przyczynę problemu, którą najczęściej jest wilgoć w samochodzie. Powodem jest  często zalęgająca w danym miejscu woda, może znajdować się np. na dnie bagażnika, gdzie trzymamy koło zapasowe. Radzimy wyczyścić cały samochód z ewentualnego błota oraz wysuszyć dywaniki welurowe, jeśli takie posiadamy. Gdy pogoda na to pozwala możemy po prostu przewietrzyć samochód zostawiając uchylone szyby na kilka godzin. Regularna wentylacja jest ważna, gdyż wilgoć w samochodzie może zalegać w elementach tapicerowanych. Przede wszystkim osuszmy wnętrze pojazdu, dobrym sposobem na wyciągnięcie wilgoci z samochodu jest rozłożenie na podłogę gazet papierowych lub ręczników kuchennych.

Klimatyzacja

W przypadku, gdy nasz pojazd został wyposażony w klimatyzację posiadamy świetne narzędzie, aby zażegnać problem spowodowany przez parujące szyby. Klimatyzacja nie tylko schładza powietrze, lecz również je osusza. Uruchamiajmy ją nawet zimą, co zapobiegnie powstawaniu wilgoci, przez którą szyby parują.
Jeśli klimatyzacja nie pomaga w zażegnaniu problemu, warto udać się do serwisu. Wymagane może okazać się nabicie czynnika chłodzącego, odgrzybienie, uszczelnienie całego układu lub wymiana filtra przeciwpyłkowego.
Filtr kabinowy lub też przeciwpyłkowy musi być również wymieniany w samochodach bez klimatyzacji. Element ten w sytuacji, został wyeksploatowany może być powodem parowania szyb. Filtr kabinowy poza tym odświeża powietrze w samochodzie, wpływając na korzystne samopoczucie kierowcy i pasażerów. Należy go wymieniać przynajmniej raz w roku.

Pochłaniacz wilgoci

Godnymi polecenia są pochłaniacze wilgoci. Niewielkim kosztem, zakupimy je w większości supermarketów. Następnie połóżmy go w strategicznym miejscu, np.: pod fotelem lub na desce rozdzielczej, gdy nie prowadzimy samochodu. Pochłaniacz wilgoci działa do 3 miesięcy.

W przypadku, gdy nasze szyby parują i nie mamy czasu na zakup pochłaniacza, możemy zdecydować się na domowe rozwiązanie. Starą metodą jest wrzucenie ryżu (który jest absorbentem wilgoci) do skarpety, którą następnie związujemy i chowamy w samochodzie.

Zadbajmy o szyby

Gdy dotyczą nas parujące szyby, skupmy się na ich pielęgnacji, a dokładnie na czystości. Para łatwiej osadza się na zabrudzonych i tłustych powierzchniach. Możemy stosować zwykły płyn do szyb, aczkolwiek bardziej pomocny okaże się dedykowany do samochodu. Zazwyczaj zawierają dodatkowe substancje, które zapobiegają parowaniu szyb. Istnieją ponadto specjalistyczne środki, które uniemożliwiają parowanie szyb w samochodzie. Znajdziemy je prawdopodobnie w każdym sklepie motoryzacyjnym.

Zamarzające szyby w samochodzie od środka

Częstym problemem, nawet bardzo zadbanych samochodów okazują się szyby, które zamarzają od środka. Kierowca, który zmagał się z tym problemem, wie jak wielka to jest udręka. Sytuacja ta powstaje, gdy w dalszym ciągu występuje wilgoć w samochodzie, lecz na szybach znajduje się powłoka zapobiegająca parowaniu. W efekcie, wilgoć na szybach nie paruje, lecz zamarza.

W takiej sytuacji ważne jest przede wszystkim przewietrzenie i osuszenie samochodu. Oczywiście może być to problematyczne, gdyż zjawisko to najczęściej występuje podczas zimnych pór roku. Postarajmy się w miarę możliwości chociaż na pół godziny opuścić szyby w pojeździe. Prócz tego zadbajmy o uruchamianie klimatyzacji lub zaopatrzenie się w pochłaniacze wilgoci.

Porady

Kiedy opony są do wymiany?

Opony są takim elementem samochodu, o który trzeba nadzwyczajnie dbać. Wszyscy dokładnie wiedza jak ważna jest wymiana opon, zarówno zimowych na...

Dlaczego warto zlecić zewnętrznej firmie przeprowadzkę?

Przeprowadzka z jednego miejsca zamieszkania na drugie to z pewnością nie lada wyzwanie. Wiąże się to oczywiście nie tylko z ...

Jak dobrze jeździć samochodem? Porady i Dobre nawyki na drodze. O czym kierowca powinien pamiętać?

Aby bezpiecznie i przyjemnie prowadzić samochód warto pamiętać o kilku niepisanych zasadach, które z pewnością spowodują, że jazda samochodem będzie pr...

Podróże

Podróż samochodem przez Toskanię

Chciałbyś odpocząć od miasta, tłoku? Potrzebujesz spokoju, piękna krajobrazów? Więc zapraszamy na podróż do do Toskanii! Zarezerwuj lot do Florencji i ...

Na wakacje wypożyczonym kamperem

Już niedługo wakacje i warto zastanowić się nad tym jak je ciekawie spędzić. Może w tym roku wybierzesz się np. do...

Kiedy będziemy potrzebowali zielonej karty?

Podróżowanie samochodem dla wielu osób jest przyjemnością, inni nieco mniej lubią prowadzić auto. Jednak za każdym razem musimy posiadać odpowiednie ub...

Przejdź: Podróże