Porady

Poprawa widoczności w samochodzie

Jeżeli jadąc swoim samochodem po zmroku, masz wrażenie, że ledwie widzisz drogę, nie tłumacz tego złymi warunkami pogodowymi, tylko zacznij działać, widoczność to bowiem jeden z głównych czynników wpływających na Twoje bezpieczeństwo na drodze — od czego warto więc zacząć? Podpowiadamy!

 

Widoczność w samochodzie można skutecznie poprawić

W znaczącej większości przypadków widoczność w samochodzie da się szybko i skutecznie poprawić, ponieważ problemy w dużej mierze wynikają po prostu z zaniedbań serwisowych, zużycia się elementów samochodu czy różnego rodzaju mniejszych lub większych usterek. Poniżej krótki poradnik, który pozwoli Ci przyczynić się do zwiększenia widoczności, a co za tym idzie bezpieczeństwa jazdy:

1. Prawidłowo ustawione światła

Po kontroli, która została przeprowadzona przez Instytut Transportu Drogowego w Warszawie kilka lat temu, okazało się, że większość samochodów jeżdżących po ulicach ma źle ustawione oświetlenie. Ich lepsza regulacja pozwoliłaby znacznie polepszyć widoczność, jednak większość z nas nie przywiązuje do tego odpowiedniej wagi. Zdecydowanie warto to jednak zmienić i udać się do warsztatu samochodowego czy też stacji diagnostycznej, gdzie przy pomocy sprzętu do ustawiania świateł można prawidłowo wyregulować oświetlenie.

UWAGA!: Ustawianie świateł bez odpowiedniego sprzętu to bardzo nieodpowiedzialne i niebezpieczne działanie, które może przynieść więcej szkód niż pożytku.

 

2. Czyste szyby

Podstawowa kwestia, o której zapomina większość kierowców jest taka: szyba brudzi się nie tylko od zewnątrz, ale także od wewnątrz auta. Brud po wewnętrznej stronie szyby rozprasza światło i sprawia, że zwłaszcza po zmroku oraz podczas jazdy w deszczu obraz robi się rozmazany i niewyraźny, dlatego tak ważne jest, aby dbać o czystość także po wewnętrznej strony szyby. Nie chodzi jednak o to, żeby rozmazać brud, stosując np. chusteczki, ale o to, aby dokładnie oczyścić szybę przy pomocy płynu do szyb i czystej szmatki lub ręcznika papierowego.

 

3. Dobrej jakości wycieraczki

Stare wycieraczki samochodowe to nic innego jak smugi po każdym użyciu, które znacząco psują widoczność, aby pozbyć się tego problemu należy je po prostu odpowiednio często wymieniać – specjaliści zalecają, żeby nie robić tego rzadziej niż raz do roku, a najlepiej dwa razy – wiosną i jesienią. Jeżeli jednak zdecydujemy się na pierwszą opcję, warto o wycieraczki odpowiednio dbać, a więc przecierać je, usuwając pozostałości brudu, który zbiera się na gumie i brudzi szybę.

 

4. Likwidacja wilgoci

Wilgoć w kabinie to prosta droga do zaparowanych szyb, co oczywiście przyczynia się do znacznego obniżenia widoczności. Od czego należy zacząć, jeżeli nawet po włączeniu nawiewu szyby pozostają zaparowane? Przede wszystkim sprawdzamy wentylację oraz szczelność samochodu (być może woda dostaje się do auta przez uszkodzone uszczelki?). Wielu kierowców zapomina m. in. o regularnej wymianie filtra kabinowego, który zatkany brudem i kurzem nie umożliwia sprawnej cyrkulacji powietrza, warto to sprawdzić, ponieważ to jedna z głównych przyczyn problemów z zaparowanymi szybami.

 

5. Sprawne reflektory

Jeżeli zauważymy, że odbłyśnik reflektora zmatowiał najwyższy czas pomyśleć o zakupie nowego reflektora lub skorzystaniu z usług firm zajmujących się ich regeneracją — tego typu usługi mieszczą się w zakresie od 100 do 500 zł. Kolejna ważna sprawa to szkła reflektorów – tutaj najlepszym pomysłem jest samodzielne polerowanie przy użyciu specjalnej pasty, a następnie pokrycie szyby warstwą lakieru, który zabezpiecza przed promieniowaniem UV. Warto dbać o reflektory, ponieważ to dzięki nim mamy szansę na komfortową jazdę w trudnych warunkach pogodowych.

Umycie szyb od wewnątrz, wyczyszczenie reflektorów czy wreszcie przetarcie piór wycieraczki – takie zabiegi nie wymagają od nas wielkiego zaangażowania, jednak potrafią zdziałać naprawdę wiele. Ograniczona widoczność w samochodzie to narażenie bezpieczeństwa swojego oraz innych użytkowników ruchu, poświęć więc chwilę czasu i zatroszcz się o to, żeby we własnym samochodzie skutecznie wyeliminować ten problem. Bądź odpowiedzialnym kierowcą!

Porady

Hybryda czy Diesel? Jakie auto wybrać?

Samochody kupujemy i będziemy kupować. W czasach, w których statystycznie na każdego mieszkańca Ziemi wypada 2, 5 samochodu, mało kto wy...

Jak kupić używany samochód

W dzisiejszym świecie, gdzie wybór samochodów używanych jest bardzo duży a właściciele komisów na każdym kroku zarabiają na niewiedzy klientów, ci...

Co należy wiedzieć o myjniach bezdotykowych, żeby nie przepłacić

Korzystanie z myjni bezdotykowej to w powszechnym przeświadczeniu najtańszy i jednocześnie najszybszy ze sposobów na umycie samochodu. Czy jednak w ...

Podróże

Kiedy będziemy potrzebowali zielonej karty?

Podróżowanie samochodem dla wielu osób jest przyjemnością, inni nieco mniej lubią prowadzić auto. Jednak za każdym razem musimy posiadać odpowiednie ub...

Podróż samochodem przez Toskanię

Chciałbyś odpocząć od miasta, tłoku? Potrzebujesz spokoju, piękna krajobrazów? Więc zapraszamy na podróż do do Toskanii! Zarezerwuj lot do Florencji i ...

Na wakacje wypożyczonym kamperem

Już niedługo wakacje i warto zastanowić się nad tym jak je ciekawie spędzić. Może w tym roku wybierzesz się np. do...

Przejdź: Podróże