Porady

brak ważnego badania okresowego pojazdu

Jazda bez przeglądu to zdecydowanie nie jest najlepszy pomysł. Oczywiście, badanie techniczne może wydawać się formalnością, którą można odłożyć na później, jednak nie należy zapominać, że to aktualnie jedyny sposób na potwierdzenie bezpieczeństwa pojazdu i tego, czy stan techniczny pozwala na poruszanie się po drogach publicznych. Jaka kara grozi za brak ważnego badania technicznego i poruszanie się po drogach mimo tego?

 

Kiedy obowiązkowo należy przeprowadzić przegląd samochodu?

Przeglądu należy dokonać co roku, są jednak od tego wyjątki. Jeśli Twój samochód dopiero opuścił salon, na wykonanie pierwszego badania technicznego należy się zgłosić po trzech latach, następnie po dwóch latach, a później już co roku. W przypadku chęci rejestracji auta sprowadzanego z zagranicy, bez przeglądu nie otrzymasz dowodu rejestracyjnego. Nie wszystkie pojazdy wymagają badania technicznego co roku – na przykład traktory czy motorowery jedynie co dwa lata.

Należy jeszcze zwrócić uwagę na nazewnictwo. Przegląd techniczny to nie to samo co przegląd rejestracyjny lub badanie techniczne. Brak przeglądu technicznego nie grozi żadnymi sankcjami. Jest to taki rodzaj badania, który wykonuje kierowca zgodnie z zaleceniami na przykład producenta samochodu, by utrzymać gwarancję, czy pracownik firmy przewozowej. Nie powinno się stosować zamiennie pojęć przeglądu technicznego i przeglądu rejestracyjnego.

Gdzie wykonuje się przeglądy i co jest do tego potrzebne?

Przeglądu samochodu dokonasz w stacji kontroli pojazdów. Musisz za niego zapłacić z własnej kieszeni – w przypadku samochodów osobowych jest to 99 złotych, dodatkową kwotę poniesiesz, jeśli masz zamontowaną instalację LPG. Potrzebny Ci jest do tego dowód rejestracyjny, a w przypadku instalacji LPG – ważny dokument legalizacji zbiornika.

Jeśli nie zdążysz wykonać przeglądu przed upływem terminu, możesz wykonać go w tej samej cenie w ciągu 45 dni, natomiast po 45 dniach stawka wzrasta o 50%. Warto jednak pamiętać, że w świetle prawa bez ważnego przeglądu nie możesz poruszać się pojazdem po drogach publicznych. Możesz zajrzeć do dowodu rejestracyjnego, by sprawdzić, jaka jest data ważności przeglądu Twojego auta.

Jazda bez ważnego badania okresowego – jakie konsekwencje?

Jeśli pojedziesz do stacji kontroli pojazdów po upływie tego terminu, grozi Ci kara za brak przeglądu. Weryfikują to funkcjonariusze kontroli drogowej. Dlatego tak istotne jest, by wykonać badanie przed upływem terminu. Wystarczy, że policjanci sprawdzą dowód rejestracyjny, a Ty otrzymasz mandat za brak przeglądu. Wynosi on od 20 do 500 złotych.

Wysokość kary zależy od tego, jaka będzie usterka wykryta przez funkcjonariuszy. To oni ocenią stan pojazdu i albo pozwolą Ci pojechać dalej, albo skierują auto na lawetę. Brak ważnego przeglądu zostanie przez nich odnotowany w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Masz obowiązek natychmiastowego udania się na przegląd. Jeśli go przejdziesz, otrzymasz nie tylko pieczątkę, ale także specjalne zaświadczenie. Musisz z nim udać się do wydziału komunikacji, by urzędnicy odblokowali Twój dowód rejestracyjny.

Jazda bez badania technicznego pojazdu a wypadek

Mandat za brak przeglądu to nie wszystko. Jeśli zdarzy Ci się wypadek, a nie będziesz mieć ważnego przeglądu, narażasz się na dodatkowe koszty. Co do OC, ubezpieczyciel wypłaci pieniądze poszkodowanemu, ale może wziąć pod uwagę stan techniczny. Jeśli udowodni, że do kolizji doszło z powodu usterki auta, będziesz musiał zwrócić część kwoty. Problem pojawia się przy AC, NNW czy assistance. Musisz sprawdzić w umowie z ubezpieczycielem, jakie są wyłączenia – być może brak przeglądu jest jednym z nich.

Gdzie zrobić przegląd? Habenda!

Jeśli Twój pojazd czeka na badanie techniczne, musisz odpowiednio wybrać SKP. Warto zdecydować się na taką stację, na której jest także warsztat. Dzięki temu w razie wykrycia mniej lub bardziej poważnej usterki możesz na miejscu uzyskać pomoc. Ma to znaczenie, gdy pracownicy stwierdzą, że pojazd stwarza zagrożenie. Wtedy są zobowiązani do zatrzymania Ci dowodu rejestracyjnego, dlatego musisz na lawecie udać się do warsztatu – chyba, że wybierzesz stację, na której mechanicy mogą naprawić Twój samochód.

Takim miejscem jest stacja diagnostyczna w Łodzi Habenda, która swoją ofertę kieruje do mieszkańców Łodzi i okolic. Ponadto cechuje ich trzydzieści lat doświadczenia w tym zakresie i szeroki wachlarz usług związanych z badaniami, przeglądami i diagnostyką. Dzięki temu możesz zadbać o bezpieczeństwo swojego pojazdu w sposób kompleksowy.

Porady

Stan szyby samochodowej, a bezpieczeństwo jazdy

Odpowiedzialny kierowca nie powinien narażać na zagrożenie siebie ani innych uczestników ruchu drogowego. Kierowanie pojazdem nie w pełni sprawnym technicznie mo...

10 absurdów o oponach - Mity lat 90-tych

Obalamy mity rozpowszechniane od ponad dwóch dekad Koniec ubiegłego wieku przeniósł wiele mitów na temat opon do ...

Jak wybrać szkołę jazdy w Rzeszowie?

Wiele szkół nauki jazdy regularnie udostępnia statystyki zdawalności egzaminów swoich kursantów, przekonując, że to właśnie tu można liczyć na najlepsze pr...

Podróże

Kiedy będziemy potrzebowali zielonej karty?

Podróżowanie samochodem dla wielu osób jest przyjemnością, inni nieco mniej lubią prowadzić auto. Jednak za każdym razem musimy posiadać odpowiednie ub...

Podróż samochodem przez Toskanię

Chciałbyś odpocząć od miasta, tłoku? Potrzebujesz spokoju, piękna krajobrazów? Więc zapraszamy na podróż do do Toskanii! Zarezerwuj lot do Florencji i ...

Na wakacje wypożyczonym kamperem

Już niedługo wakacje i warto zastanowić się nad tym jak je ciekawie spędzić. Może w tym roku wybierzesz się np. do...

Przejdź: Podróże