Porady

wypadek z udziałem roweru

Co zrobić, jeśli dojdzie do kolizji z cyklistą? Jak w takiej sytuacji wygląda sprawa z odszkodowaniem? Kiedy kierowca samochodu otrzymuje odszkodowanie? Jak dostać odszkodowanie, gdy rowerzysta nie ma polisy OC? Jeśli szukasz informacji na ten temat, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

  1. Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty
  2. Kolizja z rowerzystą a odszkodowanie dla kierowcy
  3. Rekompensata wyrządzonej szkody

 

Samochody to nie jedyne pojazdy, które uczestniczą w ruchu drogowym. Często tam, gdzie nie ma ścieżek rowerowych, po głównej drodze poruszają się także rowerzyści. O ile kolizja dwóch pojazdów mechanicznych jest mniej skomplikowana, o tyle w przypadku kolizji z cyklistą sprawa może być już bardziej problematyczna. Dlaczego? Ponieważ przy wypadku z udziałem rowerzysty mamy do czynienia z odpowiedzialnością na zasadzie ryzyka – a nie winy jak w przypadku dwóch pojazdów mechanicznych. Jak wygląda sprawa z odszkodowaniem w takiej sytuacji?

Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty

Jak już wspominaliśmy kolizja z rowerzystą a odszkodowanie – w tym różne kwestie związane z wypadkiem – wiążą się z odpowiedzialnością na zasadzie ryzyka i bywają bardziej problematyczne. A dokładniej chodzi o sytuację, gdy to rowerzysta sprowokował kolizję. Chodzi o to, że gdy kierowca samochodu potrąci rowerzystę, kwestia odszkodowania jest prosta, ponieważ każdy właściciel samochodu musi mieć obowiązkowo wykupione OC. Zatem za wyrządzoną szkodę rowerzysta otrzyma odszkodowanie. Szkody te pokryje sprawca – kierowca samochodu – z własnej polisy OC. Podobnie rzecz wygląda w przypadku, gdy w kolizji udział biorą dwa pojazdy mechaniczne.

Natomiast równie często zdarza się, że to rowerzysta powoduje kolizję. Okazuje się, że najczęściej powodem kolizji jest nieustąpienie pierwszeństwa czy nieprawidłowy manewr skrętu. Niewątpliwie w takich sytuacjach winnym kolizji jest rowerzysta. Problem pojawia się natomiast w momencie, gdy dochodzimy do kwestii odszkodowania.

Kolizja z rowerzystą a odszkodowanie dla kierowcy

O ile właściciel samochodu musi mieć wykupione ubezpieczenie OC, o tyle rowerzysta nie. Oczywiście, jeśli ktoś bardzo często porusza się na rowerze, poleca się, by taką polisę mieć. Jednakże z tego względu, że rowerzysta nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC, zwykle za szkody wyrządzone z jego winy płaci z własnej kieszeni. Nie tylko tracimy sporo pieniędzy, ale koniec końców, może okazać się, że nie jesteśmy nawet w stanie pokryć wszystkich skutków szkody. A kierowca pojazdu mechanicznego ma prawo dochodzić swoich roszczeń.

Rekompensata wyrządzonej szkody

To jest główny powód, dla którego poleca się, by rowerzyści wykupywali polisę OC z oferty http://ceny-oc.pl/. Gdy takowe ubezpieczenie jest, uzyskanie odszkodowania przez kierowcę pojazdu mechanicznego bywa dużo prostsze. Kierowca ma też pewność, że otrzyma rekompensatę szkody powstałej w wyniku kolizji z rowerzystą.

Jak zatem działać w kontekście odszkodowania, gdy rowerzysta nie ma ubezpieczenia OC? Najlepszym rozwiązaniem będzie polubowne rozwiązanie sprawy, bez udziału służb mundurowych. Rowerzysta musi przyznać się do winy i ostatecznie pokryć koszty naprawy. Policję poleca się wzywać w sytuacji, gdy rowerzysta nie chce przyznać się do winy. Wtedy funkcjonariusze stworzą protokół i pomogą ustalić sprawcę kolizji.

A co w sytuacji, gdy rowerzysta nam ucieknie? Niestety w tym przypadku wszystkie szkody musimy pokryć z własnego ubezpieczenia AC. Oczywiście, jeśli takowe mamy wykupione. Jeśli natomiast uda nam się w jakikolwiek sposób zdobyć dane rowerzysty, możemy dochodzić swoich roszczeń w ramach tak zwanego regresu ograniczonego. Odszkodowania powypadkowe to trudny temat, dlatego warto zawczasu zadbać odpowiednią ochronę. Dzięki temu naprawienie szkody będzie prostsze, a klient nie będzie się musiał martwić problemami na etapie wypłaty odszkodowania. Dobre odszkodowanie powypadkowe wcale nie musi się wiązać z zakupem drogiego ubezpieczenia. Niezależnie od tego, z jakiej oferty się korzysta, trzeba dokładnie opisać okoliczności zdarzenia oraz przebieg powstania szkody. Dzięki temu szybciej uda się uzyskać pieniądze należne w przypadku szkody majątkowej od odpowiedniego podmiotu odpowiedzialnego. Jeżeli nastąpi zmniejszenie świadczeń odszkodowawczych, zawsze warto spróbować się odwołać.

Porady

Giełda samochodowa - czyli jak i gdzie szukać auta?

Nadchodzi czas, gdy stajemy przed dylematem, auto nowe czy auto używane? Jeżeli to drugie, to gdzie go szukać? Może moto gi...

Dlaczego warto zlecić zewnętrznej firmie przeprowadzkę?

Przeprowadzka z jednego miejsca zamieszkania na drugie to z pewnością nie lada wyzwanie. Wiąże się to oczywiście nie tylko z ...

Ubezpieczenie OC na raty - czy się opłaca?

Badania pokazują, że coraz większa grupa Polaków korzysta z zakupów ratalnych. To wygodna forma finansowania, która - przy niewielkim koszcie - ...

Podróże

Kiedy będziemy potrzebowali zielonej karty?

Podróżowanie samochodem dla wielu osób jest przyjemnością, inni nieco mniej lubią prowadzić auto. Jednak za każdym razem musimy posiadać odpowiednie ub...

Na wakacje wypożyczonym kamperem

Już niedługo wakacje i warto zastanowić się nad tym jak je ciekawie spędzić. Może w tym roku wybierzesz się np. do...

Podróż samochodem przez Toskanię

Chciałbyś odpocząć od miasta, tłoku? Potrzebujesz spokoju, piękna krajobrazów? Więc zapraszamy na podróż do do Toskanii! Zarezerwuj lot do Florencji i ...

Przejdź: Podróże