Porady

zielona karta

Obowiązkowe w Polsce ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest również wymagane w innych krajach. W większości z nich istnieje międzynarodowy system biur narodowych, w skład których wchodzą towarzystwa ubezpieczeniowe z całego świata. Jednak w przypadku niektórych państw musisz posiadać tzw. Zieloną Kartę. Czym ona jest oraz gdzie jest wymagana? Zapoznaj się z niezbędnymi informacjami!

 

Zielona Karta – co to jest?

Wykupione ubezpieczenie OC jest gwarancją wypłacenia należnego odszkodowania dla poszkodowanych. Zielona Karta , której posiadanie jest wymagane przez 11 krajów na świecie, jest dokumentem poświadczającym o posiadaniu ważnej polisy OC w kraju zamieszkania. Znajdują się w niej najważniejsze informacje dotyczące naszego pojazdu oraz samego ubezpieczenia, w tym data jego ważności.

Zielona Karta jest ogromnym udogodnieniem dla kierowców podróżujących do wielu krajów. Nie muszą oni bowiem wykupywać oddzielnych ubezpieczeń w każdym z odwiedzanych państw. Wystarczy, że będą posiadali przy sobie ten dokument wydany przez ubezpieczyciela pojazdu w swoim kraju. Zielona Karta zapewnia dokładnie taki sam zakres ochrony jak wykupiona polisa OC. Stanowi ona prawne zaświadczenie o aktualności krajowego ubezpieczenia, które tym samym staje się ważne poza granicami Polski.

Kiedy Zielona Karta jest niezbędna?

Wyjazd poza granicę Polski nie oznacza konieczności posiadania tego dokumentu. Większość państw, w tym 27 krajów Unii Europejskiej, uznaje posiadaną w Polsce polisę OC. Zieloną Kartę musimy wyrobić podczas wyjazdu do: Albanii, Azerbejdżanu, Maroka, Białorusi,, Rosji, Iranu,, Macedonii Północnej, Mołdawii, Tunezji, Turcji oraz Ukrainy. Jeżeli miejscem docelowym naszej podróży jest któryś z wymienionych krajów lub gdy tylko przejeżdżamy przez jego terytorium, musimy posiadać przy sobie Zieloną Kartę.

Zaświadczenie o posiadaniu ważnej polisy OC w Polsce zwalnia z obowiązku wykupienia ubezpieczenia w kraju, do którego wjeżdżasz. Jeżeli więc w momencie wjazdu nie posiadasz przy sobie Zielonej Karty, będziesz zobowiązany do wykupienia polisy tuż po przekroczeniu jego granicy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie mamy możliwości wyboru długości okresu ubezpieczenia. Najczęściej polisy te zawierane są na minimum 15 dni. Co prawda brak zaświadczenia o posiadanym OC w Polsce nie skutkuje żadnymi karami finansowymi, warto jednak pamiętać, że w innych krajach kary mogą być bardzo wysokie.

Jak wyrobić Zieloną Kartę i ile kosztuje?

Dokument poświadczający wykupienie polisy ubezpieczeniowej możesz uzyskać w towarzystwie ubezpieczeniowym. Zielona Karta jest wydawana przez ubezpieczyciela, u którego zdecydowałeś się podpisać umowę na polisę OC. Ile kosztuje wydanie takiego dokumentu? Jeżeli często wyjeżdżasz do krajów, w których tego typu dokument jest potrzebny, warto przeanalizować oferty ubezpieczeniowe. Wiele towarzystw, w tym LINK4, daje możliwość bezpłatnego wyrobienia Zielonej Karty. Jest ona uzupełnieniem wykupionego OC i nie poniesiesz dodatkowych kosztów za jej wyrobienie.

Jednakże możesz też spotkać się z obowiązkiem wniesienia opłaty za wydanie Zielonej Karty. Ceny tego dokumentu wynoszą od 20 do nawet 1000 złotych. Sam proces uzyskania Zielonej Karty jest bardzo prosty. Wystarczy złożyć u ubezpieczyciela odpowiedni wniosek, w którym zaznaczasz, na jaki okres Karta ma zostać wydana. Zazwyczaj jest to minimum 15 dni lub maksymalnie 12 miesięcy, czyli długość całej umowy OC. Warto pamiętać o wcześniejszym załatwieniu tej formalności, ponieważ czas oczekiwania na dokument może wynieść kilka tygodni.

Zielona Karta pojazdu – podsumowanie

Jeżeli planujesz wyjazd do kraju, w którym dokument poświadczający posiadanie OC jest wymagany, pamiętaj o wcześniejszym złożeniu wniosku o wydanie Zielonej Karty. Sprawdź warunki, jakie Twój ubezpieczyciel zawarł w umowie. W LINK4 dokument wydawany jest bezpłatnie do wykupionego ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl

Materiał powstał we współpracy z LINK4.

Porady

Przyczepy kempingowe Buerstner: bardzo dobry wybór dla rodziny

Przyczepy kempingowe uchodzą za optymalne rozwiązanie dla rodzin z młodszymi dziećmi. Powód? Duża ilość miejsca, gwarancja zachowania prywatności, spora przestrzeń do...

Co warto wiedzieć jeśli sprowadzamy samochód z zagranicy?

Przekonanie o tym, że bogaci Niemcy szybko nudzą się swoimi samochodami, o k...

Jak wybrać odpowiedni autoryzowany serwis Mercedes-Benz?

Korzystanie z ASO ma wiele zalet. W sposób szczególny warto rozważyć tego typu serwisowanie auta w przypadku pojazdów nowych oraz ty...

Podróże

Na wakacje wypożyczonym kamperem

Już niedługo wakacje i warto zastanowić się nad tym jak je ciekawie spędzić. Może w tym roku wybierzesz się np. do...

Kiedy będziemy potrzebowali zielonej karty?

Podróżowanie samochodem dla wielu osób jest przyjemnością, inni nieco mniej lubią prowadzić auto. Jednak za każdym razem musimy posiadać odpowiednie ub...

Podróż samochodem przez Toskanię

Chciałbyś odpocząć od miasta, tłoku? Potrzebujesz spokoju, piękna krajobrazów? Więc zapraszamy na podróż do do Toskanii! Zarezerwuj lot do Florencji i ...

Przejdź: Podróże