Porady

Zakup własnego samochodu umożliwia uniezależnienie się od transportu publicznego i dojeżdżanie w każde miejsce. Auto jest niezbędne z tego powodu wielu osobom w czasie dojazdów do pracy oraz podczas wakacji. Dzięki niemu nie trzeba martwić się rozkładami jazdy autobusów lub pociągów oraz poruszać się pieszo na duże odległości. Podczas zakupu samochodu powinno się pamiętać, że nabycie pojazdu wiąże się z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych. Co powinno się wiedzieć obowiązku jego zapłaty w przypadku umowy sprzedaży auta?

1. Czy można uniknąć podatku od czynności cywilnoprawnych?

2. Kto płaci podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku sprzedaży auta?

3. Deklaracja podatkowa PCC 3 - ile wynosi podatek?

 

 

Czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi PCC. Należy go zapłacić między innymi w przypadku kupna samochodu osobowego. Podatek obowiązuje także w przypadku umowy darowizny od osób niespokrewnionych, a jego zapłaty należy dokonać w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Dowiedz się więcej na ten temat.

Czy można uniknąć podatku od czynności cywilnoprawnych?

Ustanowienie odpłatnego użytkowania, darowizna, sprzedaż samochodu, zniesienie współwłasności - każdą z tych czynności określa się mianem cywilnoprawnych. Oznacza to, że ich wykonanie w sposób zgodny z prawem określa Prawo Cywilne. Wszystkie kwestie związane z tymi czynnościami są przedstawione w Kodeksie Cywilnym, a w razie sporów konflikty są rozstrzygane na życzenie poszkodowanego bez udziału prokuratury.

W przypadku podatku od czynności cywilnoprawnych zapłacenie daniny jest obowiązkiem podatnika. Nieuregulowanie podatku w terminie wiąże się z nałożeniem kary przez urząd skarbowy. Urząd ma prawo żądać zapłaty odsetek za zwłokę i złożyć pozew do sądu, gdy dłużnik nagminnie uchyla się od zapłaty podatku.

Podatek PCC jest naliczany między innymi w przypadku nabycia samochodu. Dotyczy to zarówno kupna auta z własnych środków, jak i otrzymania go w ramach darowizny. Podatnik składa wtedy deklarację PCC do urzędu skarbowego, a następnie wnosi opłatę.

Jak wypełnić pcc3? Więcej na https://autoumowa.pl/jak-wypelnic-pcc-3/

Kto płaci podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku sprzedaży auta?

Zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych nie należy do zobowiązań darczyńcy lub sprzedawcy samochodu, lecz do osoby, która nabyła auto. W sprawie podatku musi samodzielnie zgłosić się do urzędu skarbowego i następnie uregulować wysokość podatku wyliczoną na podstawie wartości kupionego samochodu. Zaniżenie podatku poprzez wpisanie niższej kwoty sprzedaży samochodu nic nie daje, ponieważ w przypadku nieuzasadnionych, rażących różnic w cenie i wartości rynkowej, podatek zostanie naliczony według stawek przyjętych przez urząd skarbowy.

W przypadku sprzedaży samochodu podatek jest obowiązkowy dla aut o wartości wyższej niż 1000 zł. Jeśli auto ma niższą wartość, urząd skarbowy nie nalicza podatku. Nabywca pojazdu nie musi go płacić, gdyż zakupiony samochód nie prowadzi do znacznego wzbogacenia i podniesienia wartości posiadanego majątku.

Deklaracja podatkowa PCC 3 - ile wynosi podatek?

Podatek od czynności cywilnoprawnych dla kupujących samochody osobowe wynosi 2% wartości samochodu. Stawka jest jednakowa dla wszystkich aut bez względu na cenę ich zakupu. Jeśli kupujący zapłaci za samochód 10 tysięcy złotych, jest zobowiązany do zapłacenia fiskusowi 200 złotych. Kwota jest płatna jednorazowo. Nie można rozkładać jej na raty ani płacić jej w odroczonym terminie.

Więcej dowiesz się na autoumowa.pl

Porady

Jak zachować się po kradzieży kluczyków w supermarkecie?

Wyprawa do supermarketu nie zawsze może być dla nas przyjemna. W ferworze zakupów, zajęci wybieraniem niezbędnych produktów możemy stać się of...

Jak przygotować samochód do wiosny?

Wiosna to czas wprowadzania zmian i porządków, zarówno w domu jak i w... aucie. Zanim wyruszymy w długie trasy warto za...

O czym warto pamiętać, wybierając ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie samochodu to ważna kwestia, nie tylko jeśli chodzi o bezpieczeństwo finansowe ki...

Podróże

Kiedy będziemy potrzebowali zielonej karty?

Podróżowanie samochodem dla wielu osób jest przyjemnością, inni nieco mniej lubią prowadzić auto. Jednak za każdym razem musimy posiadać odpowiednie ub...

Podróż samochodem przez Toskanię

Chciałbyś odpocząć od miasta, tłoku? Potrzebujesz spokoju, piękna krajobrazów? Więc zapraszamy na podróż do do Toskanii! Zarezerwuj lot do Florencji i ...

Na wakacje wypożyczonym kamperem

Już niedługo wakacje i warto zastanowić się nad tym jak je ciekawie spędzić. Może w tym roku wybierzesz się np. do...

Przejdź: Podróże