Porady

samochód ubezpieczenie minicasco

Ubezpieczenie autocasco jest przydatne w wielu sytuacjach, takich jak kradzież lub uszkodzenie samochodu. W przeciwieństwie do OC ta polisa nie jest obowiązkowa. Większości kierowców AC kojarzy się ze sporym wydatkiem, dlatego stosunkowo niewiele osób się na nie decyduje. Jeśli chcesz zapewnić sobie dobrą ochronę, a jednocześnie nie wydawać dużo na ubezpieczenie, pomyśl o zakupie minicasco.

Czym jest minicasco?

Minicasco to nic innego jak okrojona forma standardowego AC. Również zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży, zniszczenia lub uszkodzenia samochodu, jednak jego zakres jest o wiele węższy. Jednocześnie wpływa to na niższą cenę tego ubezpieczenia.

Minicasco bywa nazywane również mini AC oraz smartcasco. Pod tymi pojęciami kryje się jednak ta sama polisa. Wiele towarzystw, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, oferuje takie ubezpieczenie. Dzięki jego niższej cenie więcej właścicieli pojazdów może sobie pozwolić na ten rodzaj ochrony.

W jakich sytuacjach można skorzystać z minicasco?

Mini AC jest ubezpieczeniem, z którego można skorzystać w następujących sytuacjach:

 • w przypadku uszkodzenia pojazdu w wyniku działania zjawisk naturalnych,
 • w przypadku kradzieży auta,
 • w przypadku szkody całkowitej.

W przeciwieństwie do OC, w ramach którego odszkodowanie jest wypłacane poszkodowanemu, AC zapewnia środki na pokrycie szkód, które sprawca wyrządził na swoim mieniu. W praktyce oznacza to, że po spowodowaniu kolizji czy wypadku, także otrzyma odszkodowanie.

Musisz pamiętać o tym, że ubezpieczenie AC nie jest regulowane przepisami prawa. Każde towarzystwo może więc samodzielnie określać jego zakres. Zanim wybierzesz konkretną ofertę, zapoznaj się z propozycjami kilku towarzystw, co pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję. Możesz to zrobić wygodnie za pomocą porównywarki dostępnej pod adresem https://rankomat.pl/ubezpieczenie-ac. Dzięki niej sprawdzisz, jaką ochronę oferuje każda z nich oraz ile zapłacić za wybrany wariant AC.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mini AC?

Wybierając AC mini, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na następujące parametry tego ubezpieczenia:

 • zakres ochrony,
 • wyłączenia odpowiedzialności,
 • warunki zakupu AC mini,
 • udział własny w szkodzie.

Pamiętaj także o tym, aby dowiedzieć się, w jaki sposób ubezpieczyciel będzie obliczał wartość szkody. Najczęściej jest ona ustalana na dzień zdarzenia na podstawie wartości rynkowej samochodu. Może jednak zdarzyć się, że towarzystwo oferuje stałą sumę ubezpieczenia. W takim przypadku odszkodowanie jest wypłacane od zadeklarowanej wartości auta.

Innym ważnym parametrem jest także zasięg terytorialny. Ubezpieczyciel może bowiem odmówić Ci wypłaty pieniędzy, gdy do zdarzenia dojdzie poza granicami kraju. Warto to więc dokładnie zweryfikować w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Dla kogo minicasco jest dobrym rozwiązaniem?

Masz nieco starszy samochód i zastanawiasz się, czy zakup AC w wersji mini jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem? Odpowiedź na to pytanie brzmi – zdecydowanie tak. O ile drobne zarysowania na karoserii Twojego auta mogą nie być dla Ciebie problemem, to poważne uszkodzenia po kolizji czy wypadku, którego będziesz sprawcą, mogą być bardzo kosztowne. Jeśli więc chcesz uniknąć dużych wydatków związanych z naprawą auta po zdarzeniu drogowym, wybierz AC w wariancie mini. Dzięki temu będziesz mógł spokojnie poruszać się po drogach.

Minicasco to świetne rozwiązanie również dla osób pozostawiających swoje auta na niestrzeżonych parkingach lub w innych miejscach, w których są szczególnie narażone na kradzież. Musisz mieć świadomość także tego, że w przypadku, gdy nie parkujesz samochodu w zadaszonym garażu, to jest on wystawiony na działanie sił natury.  Podczas gradobicia czy w wyniku silnej wichury może dojść do uszkodzenia Twojego pojazdu. Dzięki AC mini odszkodowanie pokryje koszty związane z usunięciem szkód.

Jak nie przepłacić za minicasco?

Zdecydowałeś, że mini AC jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie i chcesz objąć tym ubezpieczeniem swoje auto? To bez wątpienia świetna decyzja. Nie musisz jednak decydować się na pierwszą propozycję, jaką otrzymasz od towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto zapoznać się co najmniej z kilkoma ofertami, aby porównać ich parametry, a co najważniejsze także cenę.

Pomoże Ci w tym porównywarka dostępna na stronie https://rankomat.pl/samochod/minicasco-ranking-12-towarzystw-ubezpieczeniowych. Aby z niej skorzystać, musisz wprowadzić niezbędne dane dotyczące m.in.:

 • rodzaju ubezpieczenia,
 • Twojej daty urodzenia,
 • rodzaju pojazdu,
 • modelu i marki,
 • roku produkcji,
 • pojemności silnika,
 • daty otrzymania uprawnień,
 • miejsca zamieszkania.

Pól, które musisz uzupełnić, jest nieco więcej, ale korzystanie z porównywarki jest bardzo wygodne, a przede wszystkim pozwala zaoszczędzić cenny czas. Po podaniu niezbędnych informacji algorytm przeszuka bazy największych towarzystw i zaprezentuje Ci najkorzystniejsze oferty na mini AC. Za pomocą porównywarki możesz także wygodnie sprawdzić innego rodzaju ubezpieczenia.

 

Porady

Co zrobić, jeśli dojdzie do kolizji z cyklistą?

Co zrobić, jeśli dojdzie do kolizji z cyklistą? Jak w takiej sytuacji wygląda sprawa z odszkodowaniem? Kiedy kierowca samochodu otrzymuje od...

10 absurdów o oponach - Mity lat 90-tych

Obalamy mity rozpowszechniane od ponad dwóch dekad Koniec ubiegłego wieku przeniósł wiele mitów na temat opon do ...

Popraw widoczność w swoim samochodzie

Jeżeli jadąc swoim samochodem po zmroku, masz wrażenie, że ledwie widzisz drogę, nie tłumacz tego złymi warunkami pogodowymi, tylko zacznij dz...

Podróże

Kiedy będziemy potrzebowali zielonej karty?

Podróżowanie samochodem dla wielu osób jest przyjemnością, inni nieco mniej lubią prowadzić auto. Jednak za każdym razem musimy posiadać odpowiednie ub...

Podróż samochodem przez Toskanię

Chciałbyś odpocząć od miasta, tłoku? Potrzebujesz spokoju, piękna krajobrazów? Więc zapraszamy na podróż do do Toskanii! Zarezerwuj lot do Florencji i ...

Na wakacje wypożyczonym kamperem

Już niedługo wakacje i warto zastanowić się nad tym jak je ciekawie spędzić. Może w tym roku wybierzesz się np. do...

Przejdź: Podróże