Tuning / Car audio / GPS / Gadżety

Gadżety do samochodu na wakacje

Ułatwiają zachowanie porządku w samochodzie, pozwalają na zwiększenie komfortu podróży, są pomocne przy podróżowaniu z dziećmi, wpływają na wzrost bezpieczeństwa jazdy, a także zapewniają rozrywkę. O czym mowa? O motoryzacyjnych gadżetach, które przydadzą się każdemu kierowcy, szczególnie w okresie wakacyjnym. Na ciekawe rozwiązania w tym zakresie wskazują eksperci ProfiAuto.

W życiu każdego kierowcy przychodzi moment, w którym chce on dokonać pewnych zmian w swoim samochodzie. Modyfikacje pojazdów nie muszą od razu wiązać się z inwazyjnym tuningiem Szereg usprawnień można przeprowadzić za pomocą motoryzacyjnych gadżetów. Jest ich tak wiele, że każdy kierujący powinien znaleźć wśród nich coś dla siebie.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Wiele motoryzacyjnych gadżetów ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo podróży. Wśród nich znajdują się tak powszechnie używane i oczywiste jak zestawy głośnomówiące czy okulary słoneczne z soczewkami polaryzacyjnymi. Jak jeszcze kierowcy mogą zadbać o spokojną podróż? Jako, że jazda samochodem bywa jednostajna, zwłaszcza na autostradach i drogach ekspresowych, warto np. zaopatrzyć się w specjalne urządzenie, które nie pozwala kierowcy zasnąć. Ten elektroniczny gadżet natychmiast po wykryciu u kierującego pojazdem pierwszych symptomów senności, uruchamia głośny alarm, stanowiący sygnał ostrzegawczy. W celu zwiększenia bezpieczeństwa podczas długich podróży warto też rozważyć zakup systemu ostrzegania przed nieumyślnym opuszczeniem pasa ruchu. Można także zastanowić się nad zakupem wyświetlacza prędkości na szybę zintegrowanego z GPS. To urządzenie, które nie wymaga odrywania wzroku od drogi w celu sprawdzenia, jak szybko jedziemy. Dodatkowo może także alarmować w przypadku przekroczenia zaprogramowanej prędkości.

Po drugie porządek

Wielu kierowców podczas wakacyjnych podróży spędza w samochodzie znaczną część dnia, dlatego też warto zadbać o panujący w nim ład. Porządek w pojeździe można zachować np. za pomocą bagażnikowych organizerów, ograniczników, kufrów czy koszy, które sprawią, że przedmioty znajdujące się w tylnej części auta nie będą się swobodnie przemieszczać podczas jazdy. Akcesoria te przydadzą się nie tylko w podróży, ale także na co dzień, np. do przewożenia zakupów. Warto również zaopatrzyć się w specjalną bagażnikową matę, która jest odporna na mogące się na nią wylać płyny czy sierść przewożonych zwierząt. Pozwoli to uchronić bagażnik przed niepotrzebnymi zanieczyszczeniami. Kierowców wybierających się na camping być może zainteresuje także elektroniczny odstraszacz gryzoni – urządzenie montowane w komorze silnika, które emituje ultradźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha, ale nieprzyjemne dla zwierząt takich jak np. kuny, wydry, borsuki czy fretki.

Po trzecie komfort

Każdy kierowca z pewnością doceni motoryzacyjny gadżet, który poprawi komfort podróżowania samochodem. Jednym z nich może być np. masująca mata na fotel, która wykonując masaż wibracyjny, pulsacyjny czy uciskowy pozwala kierującemu na odprężenie podczas podróży. Chcąc wymieniać się z innymi kierowcami informacjami o sytuacji, jaka obecnie panuje na drodze, np. dowiedzieć się czy na trasie nie ma zatoru lub objazdu, można natomiast uruchomić w smartfonie specjalną aplikację, która umożliwi nawiązanie interakcji z innymi uczestnikami ruchu (do wykorzystania oczywiście jedynie podczas postojów, aby nie stwarzać zagrożenia na drodze). Gadżetem, który będzie z całą pewnością służył nie tylko alergikom jest uszlachetniacz powietrza. Jego zadaniem jest pozbycie się z wnętrza samochodu wszystkich nieprzyjemnych zapachów, np. dymu papierosowego, a dodatkową funkcją jest produkcja ozonu.

Po czwarte podróże z dziećmi

Prowadzenie samochodu wymaga należytej uwagi, którą trudno utrzymać, gdy w pojeździe znajdują się dzieci. Istnieje jednak szereg gadżetów, które powinny je zainteresować. Należy do nich np. system DVD z zamontowanym ekranem w zagłówku przedniego fotela, na którym można wyświetlić bajkę. Podróżując z mniejszymi pociechami warto również zaopatrzyć się w specjalne organizery na przednie fotele, do których można włożyć ich ulubione zabawki. Można także zakupić specjalną podkładkę, która pozwoli dziecku na malowanie czy rysowanie podczas jazdy samochodem. Ponadto wśród licznych gadżetów znajdują się również gry planszowe, zaprojektowane do zabawy w samochodzie. Ich konstrukcja np. pionki na magnesach, czy kształt dostosowany do małych rączek dzieci, umożliwia komfortowe korzystanie podczas podróży.

Po piąte rozrywka

Podczas podróżowania samochodem warto zadbać również o odpowiednią rozrywkę. Jeśli standardowe radio zamontowane w samochodzie nie spełnia oczekiwań kierowcy, być może warto rozważyć zakup transmitera FM. Dzięki temu urządzeniu, podłączanemu do gniazda zapalniczki, można przesłać za pomocą fal radiowych do samochodowego radia m.in. sygnał z odtwarzacza mp3, pamięci USB, kart SD czy telefonu. Kierowcy interesujący się kulinariami z pewnością docenią gadżet, jakim jest samochodowa mikrofalówka. Dzięki niej można na postoju zjeść dowolnie podgrzaną potrawę. W wielu sklepach z motoryzacyjnymi akcesoriami można kupić też inny „kulinarny gadżet” – specjalny pokrowiec na kierownicę, który w znacznym stopniu ułatwia spożywanie posiłków w samochodzie. Tego „mobilnego stoliczka” można naturalnie używać tylko i wyłącznie wtedy, kiedy auto jest zaparkowane. Miłośnikom kawy spodoba się natomiast samochodowy ekspres, który jest zasilany z gniazda zapalniczki.

– Gadżety motoryzacyjne spełniają bardzo wiele różnorodnych i pożytecznych funkcji, nie można jednak popadać w przesadę. Należy też pamiętać, że niektóre samochodowe akcesoria są zakazane w różnych krajach Europy. Dla przykładu za korzystanie z wideorejestratora w Hiszpanii grożą konsekwencje prawne, natomiast w Austrii mandat w wysokości kilkudziesięciu tysięcy zł. Na Słowacji natomiast nie wolno umieszczać GPS-a ani innych urządzeń na przedniej szybie w miejscach ograniczających widoczność kierującego. Dlatego też planując wakacyjne podróże i kupując akcesoria, warto sprawdzić przepisy prawa drogowego obowiązujące w kraju, do którego mamy zamiar się udać – komentuje Michał Tochowicz, ekspert motoryzacyjny sieci ProfiAuto.

Tuning / Car Audio / GPS

Jakie motoryzacyjne gadżety warto wziąć na wakacje?

Ułatwiają zachowanie porządku w samochodzie, pozwalają na zwiększenie komfortu podróży, są pomocne przy podróżowaniu z dziećmi, wpływają na wzrost bezpieczeństwa ja...

Przyciemnianie szyb przednich bocznych w samochodach. Dozwolone czy też nie?

Bardzo często pytacie, czy można zaciemnić przednie boczne szyby waszych samochodów. W tym tekście wyjaśniamy, jak to wy...

Kamery samochodowe - jak wybrać najlepszą?

  Wideorejestratory samochodowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kierowców. To inwestycja, na którą decydują się os...