Tuning / Car audio / GPS / Gadżety

kamery samochodowe

 

Wideorejestratory samochodowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kierowców. To inwestycja, na którą decydują się osoby dbające zarówno o bezpieczeństwo swoje, jak i swoich pasażerów. W sprzedaży jest wiele modeli kamer samochodowych i wciąż pojawiają się nowe, wzbogacone o dodatkowe funkcje. Jaki sprzęt warto kupić?

 

kamera samochodowa

 

Praktyczny towarzysz podróży

Większość kierowców zachowuje rozwagę w trakcie kierowania pojazdem. Zdrowy rozsądek to jedno, ale na drodze mogą zdarzyć się sytuacje, które ciężko przewidzieć lub których trudno uniknąć. Wideorejestrator to – obok alkomatu – rozsądny zakup, który świetnie sprawdzi się w każdej podróży.

Dziś w sprzedaży dostępne są modele, które różnią się gabarytami oraz funkcjami. W wyborze odpowiedniego sprzętu przyda się ranking kamer , czyli aktualne zestawienie gadżetów o przydatnych funkcjach i w przystępnych cenach. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie wideorejestratora.

Rozdzielczość i kat widzenia

To kluczowa kwestia, od której warto rozpocząć przegląd dostępnych na rynku rejestratorów jazdy. Wyraźny obraz i odpowiednio szeroki kąt widzenia to najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie.

Optymalny obraz można uzyskać, wybierając wideorejestrator o kącie widzenia minimum 120 stopni. Pozwoli to nagrywać obraz w perspektywie panoramicznej, co da znacznie szersze pole widzenia. Jest to bardzo pomocne w przypadku kolizji lub stłuczki, nawet jeśli kierowca nie uczestniczy bezpośrednio w zdarzeniu. Pod względem rozdzielczości najlepiej sprawdzi się rejestrator jazdy Full HD (1920 x 1080 pikseli), gwarantując przejrzysty obraz zarówno w dzień, jak i w nocy. Jakość obrazu ma ogromne znaczenie – kierowcy nie raz przyjdzie odczytać numery rejestracyjne innego pojazdu czy utrwalić rysy twarzy osoby prowadzącej inny pojazd.

Płynność obrazu

Kierowca może wielokrotnie spotkać się z potrzebą, aby obejrzeć zapis w zwolnionym tempie. W takiej sytuacji płynność obrazu będzie mieć szczególne znaczenie i zapis nie powinien się zacinać. Wybierając wideorejestrator należy zwrócić uwagę, aby zapis miał minimalną wartość 30 klatek na sekundę. Nowsze modele mają funkcję rejestracji obrazu nawet 60 klatek na sekundę, co daje precyzyjny i stabilny obraz w każdej sytuacji.

Pozostałe funkcje kamery

Wybierając kamerę samochodową, warto wrócić uwagę na jej dodatkowe funkcje. Obecnie wiele modeli jest w stanie rejestrować przebieg trasy aż trzykanałowo – z przodu pojazdu, z tyłu, a także w kabinie kierowcy. Dobrym wyborem będzie wideorejestrator ze szklanym obiektywem – jest trwalszy od plastikowego i zapewnia lepsze parametry obrazu.

Oferta kamer samochodowych jest dziś bardzo szeroka. Można kupić model w rozsądnej kwocie do 300 złotych, który będzie miał bardzo zbliżone funkcje do kamer z górnej półki. Wideorejestrator z czujnikiem cofania, opcja WiFi, pomiar prędkości czy tryb parkingowy – te dodatkowe funkcje można znaleźć w wielu sprzętach. Warto porównać je wszystkie, łącznie z cenami, by kupić optymalny model i nie przepłacić.

Tuning / Car Audio / GPS

Jakie motoryzacyjne gadżety warto wziąć na wakacje?

Ułatwiają zachowanie porządku w samochodzie, pozwalają na zwiększenie komfortu podróży, są pomocne przy podróżowaniu z dziećmi, wpływają na wzrost bezpieczeństwa ja...

Lokalizator Roku 2013 dla AutoMapy!

Statuetka Lokalizatora Roku 2013 dla AutoMapy za 10 lat działalności rynkowej!Podczas konferencji Navigation Trends, AutoMapa została nagrodzona statuetką “Lokalizatora 2013”. Na...

Yi Dash Camera - debiut kamery samochodowej - już w Polsce

Chiński koncern Xiaomi kontynuuje rozwój w Polsce. Dwa tygodnie po światowej premierze wprowadza na nasz rynek inteligentny wideorejestrator Xiaoyi Yi Da...