Porady

Układ hamulcowy stanowi jeden z najważniejszych układów w naszym samochodzie. Jest on bezpośrednio odpowiedzialny za bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów, dlatego warto regularnie kontrolować jego stan.

W skład układu hamulcowego wchodzą m.in. tarcze hamulcowe, klocki hamulcowe, bębny hamulcowe, szczęki hamulcowe oraz przewody hamulcowe. Każda z wymienionych części musi prawidłowo działać, aby możliwe było prawidłowe i bezpieczne hamowanie pojazdu. W dzisiejszym poradniku przyjrzymy się jednymi z wymienionych wcześniej części, a mianowicie klockami hamulcowymi. Do czego służą klocki hamulcowe? Jakie przebiegi powinny wytrzymywać? Czy klocki hamulcowe można wymienić we własnym garażu, czy potrzebujemy do tego wizyty w specjalistycznym warsztacie? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań znajdziecie w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury.


Klocki samochodowe trafiają do układu hamulcowego wszystkich współcześnie produkowanych samochodów osobowych. Wraz z tarczami hamulcowymi są one bezpośrednio odpowiedzialne za prawidłowe zatrzymanie samochodu. Nie oznacza to jednak, że wymiana tarcz i klocków hamulcowych powinna następować jednocześnie. Z reguły tarcze hamulcowe są w stanie wytrzymać nawet dwukrotnie większy przebieg niż klocki hamulcowe. Kiedy należy wymieniać klocki hamulcowe?

 

Większość klocków hamulcowych posiada czujniki zużycia, których zadaniem jest odpowiednio wcześniejsze poinformowanie kierowcy o uszkodzeniu bądź też wyeksploatowaniu powierzchni ciernej klocków. Wyróżniamy dwa główne rodzaje czujników zużycia klocków hamulcowych – elektryczne i manualne. Elektryczne czujniki informują kierowcę o zużyciu klocków hamulcowych za pośrednictwem kontrolki, która w odpowiednim momencie zapala się na desce rozdzielczej pojazdu. Drugi rodzaj czujników jest może mniej zaawansowany technicznie, ale niekiedy bardziej skuteczny. Polega on na wbudowaniu w powierzchnię cierną klocka hamulcowego specjalnej, metalowej blaszki, która po styczności z tarczą hamulcową wydaje charakterystyczny dźwięk. Będzie on wydawany po zużyciu określonej ilości warstwy ciernej klocka hamulcowego, ale także w przypadku np. jego pęknięcia.


Prawidłowy dobór klocków hamulcowych do konkretnego pojazdu zależy od wielu czynników jak np. dopasowanie do tarcz hamulcowych. Podczas planowania zakupów warto podawać numer VIN swojego pojazdu, który ułatwi pracownikom sklepów dobór najlepszych produktów dla naszego auta. Ponadto warto korzystać z produktów znanych i cenionych producentów części układu hamulcowego, które zagwarantują nam bezproblemową eksploatację przez wiele tysięcy kilometrów. Wśród nich znajdują się takie firmy jak ATE, Ferodo, Bosch, Brembo, TRW czy Textar, które ze swoją ofertą proponują dobre klocki hamulcowe w iParts.pl.

Porady

Gdzie najlepiej wymienić uszkodzoną szybę samochodową?

Uszkodzona szyba samochodowa to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Zwlekanie z jej wymianą może skutkować utratą dowodu rejestracyjnego lu...

Dlaczego opony Run Flat są droższe?

Branża motoryzacyjna korzysta ze specyficznego języka naszpikowanego często niezrozumiałymi dla postronnych osób terminami. Jeśli wsłuchać się w rozmowę dwóch mechaników ...

Na co zwrócić uwage kupując alkomat?

Najbardziej klasyczny podział alkomatów mówi o istnieniu trzech ich grup. Kluczowe znaczenie ma przy tym zastosowany w nich sensor, a ...