Porady

Korzystanie z myjni bezdotykowej to w powszechnym przeświadczeniu najtańszy i jednocześnie najszybszy ze sposobów na umycie samochodu. Czy jednak w takim miejscu możemy umyć nasz pojazd naprawdę dokładnie? Na co musimy zwrócić uwagę i o czym pamiętać, gdy po raz pierwszy korzystamy z samoobsługowych urządzeń myjących?

 

Oszustwa właścicieli

Zastały brud, plamy z wosku i nabłyszczacza to nie zawsze wina myjącego, ale często nadmiernej oszczędności właściciela myjni. Z jakiego typu oszustwami możemy mieć do czynienia korzystając z myjni bezdotykowej?

 

Kap, kap. Bardzo słaby strumień wody to znak, że właściciel myjni nie do końca jest wobec nas fair. Jeśli sprzęt myjący jest niskiej jakości to przykrą niespodzianką, która może nas spotkać jest dodatkowo konieczność mycia samochodu w chłodnej, a czasem nawet w zimnej wodzie, mimo, że obowiązujące standardy mówią o tym, że woda w urządzeniu powinna być podgrzana do temperatury 60°C.

 

Coś nie tak z detergentem? Fatalna w skutkach może się okazać dla nas oszczędność właściciela na środkach myjących, a także woskach i nabłyszczaczach. Mało piany w trakcie mycia, szereg smug na samochodzie, lub co gorsza uszkodzenia lakieru to najczęściej efekt korzystania z podróbek środków czyszczących lub nawet zastępowania ich tymi przeznaczonymi do zupełnie innych celów.

 

Z zegarkiem w ręku. Niezwykle irytującą formą oszustwa jest skracanie czasu trwania poszczególnych programów myjących. Choć naturalną jednostką rozliczeniową wydaje się być minuta to jednak nie dajmy się zwieść pozorom. Czasami może się okazać, że program potrwa tylko 48 sekund. Ale przecież zajęty intensywnym myciem pojazdu klient nie zauważy…

 

To oczywiście tylko niektóre tricki, powszechnie stosowane przez właścicieli myjni. Miejmy więc uszy i oczy szeroko otwarte.

 

Kilka wskazówek dla początkujących

Jeśli po raz pierwszy w życiu zamiast we własnym podwórku zamierzamy umyć samochód w myjni to miejmy w głowie te trzy wskazówki, w przeciwnym razie nasza przygoda z myciem może okazać się totalną katastrofą.

 

Przeczytajmy instrukcję. Jeśli zwyczajowo sprawdzamy działanie wszelkiego typu sprzętów metodą prób i błędów to w tym wypadku niewiedza może nam poważnie zaszkodzić. Jeśli przykładowo potraktujemy cały nasz samochód żrącym płynem przeznaczonym do czyszczenia felg to z pewnością następnym razem dwa razy się zastanowimy czy naprawdę instrukcje obsługi to tylko pro forma. Tyle, że wtedy będzie już za późno.

 

Myjmy pojazd z odpowiedniej odległości. Jeśli nasz samochód nie ma idealnej powłoki lakierniczej to w trakcie mycia zachowajmy szczególną ostrożność, by ubytki na lakierze nie stały się jeszcze bardziej widoczne. Kluczowe znaczenie odgrywa tu odległość urządzenia myjącego od karoserii. W zależności od konkretnej myjni, a także od tego czy właściciel oszukuje na wodzie czy nie wynosi ona między 10 a 20 cm.

 

Uważajmy na szczeliny i uszczelki. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że w trakcie polewania samochodu strumieniem wody ta bardzo szybko spływa i osadza się we wszelkich zakamarkach, a także w uszczelkach. Szczególną czujność zachowajmy, gdy mycie samochodu przypada w okresie zimowym. Jako środek profilaktyczny weźmy ze sobą bezbarwny smar samochodowy i nanieśmy go na uszczelki. W przeciwnym razie nie zdziwmy się jeśli do samochodu wsiądziemy dopiero kiedy lód odpadnie do gumy, a do domu będziemy mogli wrócić co najwyżej autobusem.

 

Myjmy ekonomicznie

Po kilku wstępnych uwagach przejdźmy do sedna czyli tego, co i jak możemy zrobić, by jak najmniej monet zostawić w automacie. Przed wszystkim musimy opanować sztukę manewrowania programami. Standardowo możemy korzystać z czterech programów:

  • 1. Mycie
  • 2. Płukanie
  • 3. Woskowanie
  • 4. Nabłyszczanie

 

Mycie. Jak sama nazwa mówi, w trakcie trwania tego programu musimy starać się, by w jak największym stopniu pozbyć się wszelkiego typu zabrudzeń, które pojawiły się na masce, szybach i w innych częściach samochodu. Poświęćmy więc na korzystanie z opcji mycia największą część budżetu, który zamierzamy przeznaczyć na czyszczenie samochodu. W końcu od tego jak dokładnie umyjemy samochód będzie zależało powodzenie kolejnych programów. Zazwyczaj zaleca się, by w przypadku mycia trzymać lancę w odległości 20-30 cm od karoserii.

 

Płukanie i woskowanie. Zarówno jeden jak i drugi program powinniśmy przeprowadzić szybko i to najlepiej z odległości 40-50 cm od karoserii. W przypadku woskowania bądźmy precyzyjni. Niektóre elementy takie jak chociażby listwy przy lusterkach powinno się woskować z bliższej odległości, inne jak szyby, lepiej wcale, gdyż może po tej czynności pozostać szereg plam. Jeśli nie mamy wprawy to woskowanie możemy sobie w ogóle odpuścić, bo i tak oszałamiających efektów nie daje, zwłaszcza, że wosk w wielu myjniach pozostawia wiele do życzenia.

 

Nabłyszczanie i osuszanie. To zasadniczo ostatni program, z którego możemy skorzystać. To on decyduje o efekcie końcowym naszych zmagań. Generalnie na nabłyszczanie i osuszanie powinniśmy poświęcić nieco więcej czasu niż na dwa poprzednie, ale mniej niż na pierwszy. Nie martwmy się jeśli po jego zakończeniu na masce dalej będą widniały kropelki wody. Nie wycierajmy ich do sucha szmatką. W czasie podróży samochód sam wyschnie, a w związku z tym, że woda do mycia jest zdemineralizowana nie ma ryzyka, że pozostaną smugi. Jedyne o czym musimy w tym wypadku pamiętać to o bezpiecznej odległość od karoserii, która przy nabłyszczaniu i osuszaniu powinna wynieść 40-50 cm.

 

Myjnia bezdotykowa w ocenie kierowców

Stali bywalcy, którym udaje się idealnie umyć samochód zachwalają, ci którzy byli rozczarowani jej efektami ganią. Gdzie leży więc prawda o myjniach samochodowych? Warto z nich korzystać czy nie? Odpowiedź jest prosta. Wszystko zależy od tego na jaki efekt się nastawiamy. Jeśli zależy nam tylko na tym, żeby opłukać samochód wtedy kilka minut czasu i 5 zł w ręce to jedyne czego nam potrzeba. Jeśli natomiast chcemy, by nasze auto wyglądało jakby dopiero co wyjechało z salonu samochodowego to lepiej raz na jakiś czas samemu ręcznie umyjmy nasz samochód.

 


Artykuł powstał przy współpracy z firmą Auto-szyby.pl zajmująca się dystrybucją szyb samochodowych najwyższej jakości marki Saint-Gobain.

Porady

Kiedy opony są do wymiany?

Opony są takim elementem samochodu, o który trzeba nadzwyczajnie dbać. Wszyscy dokładnie wiedza jak ważna jest wymiana opon, zarówno zimowych na...

Na co zwrócić uwagę kupując samochód

Kiedy decydujemy się na zakup używanego samochodu, powinniśmy być ostrożni na to co kupujemy i od kogo. Chcemy w końcu, ab...

Podróże

Podróż samochodem przez Toskanię

Chciałbyś odpocząć od miasta, tłoku? Potrzebujesz spokoju, piękna krajobrazów? Więc zapraszamy na podróż do do Toskanii! Zarezerwuj lot do Florencji i ...

Kiedy będziemy potrzebowali zielonej karty?

Podróżowanie samochodem dla wielu osób jest przyjemnością, inni nieco mniej lubią prowadzić auto. Jednak za każdym razem musimy posiadać odpowiednie ub...

Na wakacje wypożyczonym kamperem

Już niedługo wakacje i warto zastanowić się nad tym jak je ciekawie spędzić. Może w tym roku wybierzesz się np. do...

Przejdź: Podróże