Porady

Częstym problemem wśród kursantów w trakcie nauki jazdy bywa operowanie sprzęgłem. Nieprawidłowe użycie sprzęgła w trakcie ruszania zazwyczaj kończy się z reguły „zgaśnięciem” silnika, szarpaniem pojazdu bądź piskiem opon. Pół biedy, jeśli auto zgaśnie na mało ruchliwej ulicy bądź w trakcie manewrowania przy parkowaniu lub włączaniu do ruchu. Najgorszym przypadkiem jest zgaśnięcie silnika na skrzyżowaniu gdzie kierowca stwarza realne zagrożenie w ruchu drogowym. Zachowanie takie w trakcie egzaminu na prawo jazdy natychmiast kończy go ze skutkiem negatywnym.

Nadużywanie sprzęgła podczas dłuższej eksploatacji auta skutkuje natomiast negatywnymi zjawiskami w postaci szybszego zużywania tarczy sprzęgła i łożyska, silnika oraz zwiększa zużycie paliwa. Aby zrozumieć podstawy prawidłowego operowania sprzęgłem należy zrozumieć rolę jaką pełni ono w pojeździe.

Głównym zadaniem sprzęgła jest płynne i bezpieczne przeniesienie momentu obrotowego silnika na koła pojazdu z wykorzystaniem właściwej do prędkości i warunków zewnętrznych przekładni w skrzyni biegów.

  • Zbyt gwałtowne puszczenie pedału sprzęgła powoduje szarpnięcie pojazdu, gdyż moment silnika przenoszony jest w zbyt krótkim czasie bez płynnego dostosowania obrotów silnika do prędkości układu jezdnego.
  • Zbyt powolne puszczanie sprzęgła powoduje szybsze ścieranie się tarczy sprzęgła i wydzielanie nadmiernej ilości ciepła powodujące szybsze zużycie łożyska. Należy zapamiętać podstawową zasadę: sprzęgła należy używać wyłącznie przy zmianie biegów w pojeździe, ewentualnie dopuszczalna jest też jazda na tzw. pół-sprzęgle przy wykonywaniu powolnych, precyzyjnych manewrów na pierwszym biegu. Wciśnięcie sprzęgła do połowy zmniejsza wtedy ryzyko zgaśnięcia silnika.
  • Nie należy wciskać sprzęgła w trakcie wchodzenia w zakręt, tracimy wówczas zdolność szybszego przyspieszenia w razie wystąpienia takiej konieczności, takie zachowanie groźne jest  zwłaszcza na śliskiej nawierzchni, na której można utracić panowanie nad pojazdem.
  • W trakcie hamowania absolutnie nie należy, przy wyższych prędkościach, wciskać jednocześnie pedału hamulca i sprzęgła celem zmniejszenia prędkości pojazdu. Postępując w ten sposób wydłużamy drogę hamowania, gdyż opory odłączonego od układu napędowego silnika nie sumują się z siłą tarcia tarcz hamulcowych. Opory całkowite pojazdu są wtedy mniejsze. Sprzęgło w trakcie hamowania wciskamy w ostatniej chwili, przy spadku prędkości pojazdu poniżej 20-15km/h, aby uniknąć zgaśnięcia silnika i być przygotowanym do zredukowania biegu na niższy.
  • W trakcie ruszania pojazdem należy przyjąć, że wciskając płynnie pedał gazu jednocześnie o tyle samo odpuszczamy pedał sprzęgła. W momencie gdy silnika zacznie przekazywać moment na układ jezdny obroty silnika zaczną spadać, wtedy należy lekko dodać gazu i powoli puścić pedał sprzęgła do końca, jednocześnie być przygotowanym do zmiany biegu na kolejny.
  • Zmieniając bieg przy wyższych prędkościach nadal konieczne jest zachowanie płynności w operowaniu sprzęgłem. Zwiększa to komfort jazdy i zapobiega niepotrzebnym szarpnięciom przy niewielkim niedopasowaniu biegu do prędkości pojazdu.

 

Porady

Bezpieczne dziecko w taksówce

Przewożenie dziecka bez fotelika w samochodzie jest karane mandatem oraz punktami karnymi, dotyczy to wszystkich maluchów do 12 roku życia, kt...

Co zrobić, jeśli dojdzie do kolizji z cyklistą?

Co zrobić, jeśli dojdzie do kolizji z cyklistą? Jak w takiej sytuacji wygląda sprawa z odszkodowaniem? Kiedy kierowca samochodu otrzymuje od...

Sprzedaż/kupno auta a deklaracja podatkowa PCC-3

Zakup własnego samochodu umożliwia uniezależnienie się od transportu publicznego i dojeżdżanie w każde miejsce. Auto jest ni...

Podróże

Podróż samochodem przez Toskanię

Chciałbyś odpocząć od miasta, tłoku? Potrzebujesz spokoju, piękna krajobrazów? Więc zapraszamy na podróż do do Toskanii! Zarezerwuj lot do Florencji i ...

Na wakacje wypożyczonym kamperem

Już niedługo wakacje i warto zastanowić się nad tym jak je ciekawie spędzić. Może w tym roku wybierzesz się np. do...

Kiedy będziemy potrzebowali zielonej karty?

Podróżowanie samochodem dla wielu osób jest przyjemnością, inni nieco mniej lubią prowadzić auto. Jednak za każdym razem musimy posiadać odpowiednie ub...

Przejdź: Podróże