Porady

Badania statystyczne pokazują, że w Polsce przeszło połowa gospodarstw domowych posiada co najmniej jeden samochód. Widać więc wyraźnie, że daleko nam jeszcze do krajów zachodnich, gdzie posiadanie samochodów jest czymś oczywistym. Osoby, które nie mają samochodu zazwyczaj deklarują, że powodem jest brak pieniędzy. Najpierw trzeba kupić samochód, a później konieczne będzie ponoszenie kosztów jego użytkowania.

Paliwa, ubezpieczenia oraz naprawy są w Polsce stosunkowo drogie. Być może właśnie dlatego wiele osób szukając oszczędności zastanawia się nad rezygnacją z posiadania samochodu. Z pewnością da się w ten sposób zaoszczędzić pieniądze bo chodzenie pieszo czy jazda rowerem zawsze będą tańsze. Jednocześnie trzeba się jednak zastanowić czy brak wygód jest warty zaoszczędzania tych kilkuset złotych miesięcznie. Na bezproblemowy brak samochodu w zasadzie mogą sobie pozwolić tylko osoby mieszkające w centrum albo mieszkańcy bardzo małych miejscowości gdzie wszędzie jest blisko. Wszyscy pozostali będą odczuwać pewne niedogodności związane z brakiem samochodu. Gdy nie mamy auta tracimy czas bo chodzenie pieszo czy jazda rowerem zajmują więcej czasu niż dojazd samochodem.

 

Najważniejszym argumentem za posiadaniem samochodu jest nieprzyjazny klimat w naszym kraju. Zima trwa długo a poza tym dość często pada i silnie wieje. W takich warunkach spacerowanie nie jest przyjemne. Musimy pamiętać, że gdy nie mamy samochodu cierpi także nasz wizerunek co jest szczególnie ważne dla pań. Idąc narażeni jesteśmy na warunki atmosferyczne,  gdy mamy daleko nie pójdziemy w butach na obcasie. Poza tym często trzeba chodzić przez miejsca gdzie nie ma chodnika za to jest błoto. Gdy dużo chodzimy pieszo szybciej zużywają się buty. Poza tym brak samochodu jest uciążliwy zawsze wtedy, gdy potrzebujemy przenieść coś ciężkiego albo coś o dużych gabarytach. Jak widać rezygnacja z samochodu oznacza liczne wyrzeczenia i niedogodności.

 

Zalety posiadania własnego samochodu:

 • uczy odpowiedzialności
 • skraca czas dotarcia do wybranego miejsca
 • niezależność od innych środków komunikacji (pilna potrzeba dotarcia do wybranego miejsca o dowolnej porze np. szpital)
 • wygoda (ochrona przed złymi warunkami atmosferycznymi w trakcie podróży)
 • w przypadku samochodów ekonomicznych, stosunek kosztów podróży samochodem, a komunikacją jest podobny
 • możliwość minimalizacji kosztów bądź zarobku przez zabranie współtowarzyszy podróży
 • bezpieczeństwo w przypadku podróży w nocnych porach
 • możliwość dotarcia do dowolnego miejsca
 • komfortowa możliwość podróży osób niepełnosprawnych
 • przyjemność z jazdy samochodem
 • podróż wakacyjna
 • możliwość przewożenia większych zakupów

Porady

Dlaczego opony Run Flat są droższe?

Branża motoryzacyjna korzysta ze specyficznego języka naszpikowanego często niezrozumiałymi dla postronnych osób terminami. Jeśli wsłuchać się w rozmowę dwóch mechaników ...

Assistance również dla pojazdów elektrycznych

Rynek pojazdów elektrycznych rozwija się. Chcąc zapewnić najwyższą jakość usług assistance wszystkim kl...

Samochód w leasingu – sprawdzamy, komu opłaca się takie rozwiązanie

Leasing samochodu jest coraz popularniejszą formą finansowania zakupu auta. Od kiedy prawodawstwo dopuściło do korzystania z niej również osoby fizyczne, po...