Porady

Właściciele pojazdów osobowych, prócz dbania o właściwy poziom płynów technicznych niezbędnych do prawidłowego działania samochodowej mechaniki, muszą pamiętać także o okresowej wymianie zużywających się filtrów samochodowych. Oczywiście niektóre markowe filtry, na przykład filtry Filtron, mogą mieć wydłużony okres eksploatacji lub większą odporność na specyficzne warunki użytkowania pojazdu, ale nawet wówczas nie obejdzie się bez ich okresowej wymiany po przejechaniu określonej ilości kilometrów.

Podstawowe filtry, jakie spotyka się praktycznie we wszystkich typach pojazdów osobowych to filtr oleju i filtr powietrza. Oba rodzaje filtrów mają chronić wnętrze silnika przed jego uszkodzeniem. Dodatkowo, w samochodów osobowych zasilanych olejem napędowym, stosuje się również filtry paliwa. W większości nowych pojazdów osobowych montowane są także tzw. filtry kabinowe, których zadaniem nie jest już ochrona silnika, a wzrost komfortu osób podróżujących autem.

Filtry oleju

To jeden z dwóch (obok filtra powietrza) podstawowych filtrów samochodowych. Jego zadaniem jest oczyszczenie oleju z różnego rodzaju zanieczyszczeń, które pojawiają się w oleju, w efekcie pracy tłoków silnika. Mogą być to zarówno drobne opiłki metalu, jak i tzw. nagar. Zapewnienie właściwej filtracji oleju wydłuża żywotność silnika, zapobiegając jego uszkodzeniu i przedwczesnemu zużyciu. Markowe filtry oleju tj. filtry Filtron, gwarantują właściwą filtrację oleju przez określoną liczbę przejechanych autem kilometrów. Po przekroczeniu podanej przez producenta ilości kilometrów, filtr oleju powinien zostać zmieniony na nowy. Najczęściej filtr oleju wymieniany jest wraz z olejem, raz w roku lub po przejechaniu określonej ilości kilometrów.

Filtry powietrza

Powietrze zasysane do silnika powinno być wcześniej oczyszczone z kurzu, pyłu i innych drobnych zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić silnik. W tym celu, w samochodach wyposażonych w silniki spalinowe instalowane są specjalne filtry, które odpowiadają za wstępne oczyszczenie powietrza używanego przez silnik do zainicjowania procesu spalania paliwa. Stosowanie markowych filtrów powietrza, na przykład znanych z trwałości filtrów Filtron zalecane jest przede wszystkim w pojazdach poruszających się w trudnych warunkach terenowych, w miejscach o dużym zapyleniu powietrza. Jazda w takich warunkach może być zabójcza dla każdego auta. Dlatego trzeba pamiętać o systematycznym kontrolowaniu stanu filtra powietrza i jego częstej wymianie.

Filtry paliwa

W pojazdach napędzanych olejem napędowym, prócz wspomnianych wcześniej filtrów oleju i powietrza, stosuje się również filtry paliwa. Zadaniem tego typu filtrów jest oddzielenie cząstek wody od oleju, co zapobiega uszkodzeniu komory spalania w silnikach diesla. Oczywiście filtry paliwa służą także oczyszczaniu paliwa z innych zanieczyszczeń, na przykład zanieczyszczeń biologicznych znajdujących się w paliwie gorszej jakości. W markowe filtry paliwa takie jak filtry Filtron warto zaopatrzyć się zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy się w dłuższą podróż w taki region świata, w którym jakość paliwa może budzić uzasadnione wątpliwości.
Więcej informacji o wymienionych wyżej, jak i pozostałych typach filtrów marki Filtron można znaleźć na stronie: https://efiltry.pl/pl/filtry-filtron.

Porady

Gdzie najlepiej wymienić uszkodzoną szybę samochodową?

Uszkodzona szyba samochodowa to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Zwlekanie z jej wymianą może skutkować utratą dowodu rejestracyjnego lu...

Używane auto z Niemiec – jak je kupić?

Od lat jednym z najpopularniejszych sposobów pozyskiwania wymarzonego auta przez Polaków jest sprowadzanie samochodu z Niemiec. Niestety, wiąże się to z ...

Assistance: jaki wariant ubezpieczenia wybrać?

Assistance jest opcją dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego – oferowanego przez towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej podczas zakupu pakietów OC lub OC i AC. Ty...