Porady

Ubezpieczenie samochodu to ważna kwestia, nie tylko jeśli chodzi o bezpieczeństwo finansowe kierowcy, ale i zapewnienie jemu i bliskim mu osobom należytego wsparcia w trudnych momentach. Sprawdźmy, o czym warto pamiętać przy okazji wybierania ubezpieczenia samochodu.

Jednym z podstawowych obowiązków posiadaczy pojazdów mechanicznych podlegających rejestracji w Polsce, jest ubezpieczenie ich w ramach polisy od odpowiedzialności cywilnej.

 

Obowiązkowe OC - kieruj się ceną polisy!

Niezależnie od tego, w jakiej firmie ubezpieczeniowej kierowca wykupuje ubezpieczenie lub przedłuża okres trwania dotychczasowej polisy, każdy ubezpieczyciel musi zapewniać ten sam zakres ochrony. Dotyczy ona ochrony przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód spowodowanych w ruchu drogowym lub w związku z nim. Chodzi tu zarówno o szkody osobowe, jak i majątkowe.

W praktyce to ubezpieczyciel zapewnia wypłatę odszkodowania osobie, która doznała uszczerbku na zdrowiu lub szkodę w mieniu, a nie kierowca, który je spowodował.

Skoro ubezpieczyciele muszą z tytułu istniejących przepisów zapewnić tę samą ochronę ubezpieczeniową, nie ma powodu, dla którego kierowcy powinni kupować droższe polisy OC. Liczy się cena, a ta zależy od wielu zmiennych, takich jak:

  • wiek, model, marka i pojemność silnika pojazdu;
  • miejsce użytkowania pojazdu;
  • liczba bezszkodowych lat trwania ubezpieczenia (wysokość zniżek lub zwyżek na OC);
  • wiek i doświadczenie kierowcy.

Dodatkowo, wykupując przez internet polisę, na przykład decydując się na ubezpieczenie samochodu z ubezpieczamy-auto.pl , klient może otrzymać dodatkową zniżkę od firmy ubezpieczeniowej, za bezobsługowe zawarcie polisy. Podobnie jest w przypadku decydowania się na ubezpieczenie OC w pakiecie z innymi polisami, jak autocasco, NNW i assistance.

Największe oszczędności na OC są udziałem osób, które są doświadczonymi kierowcami i nie powodują żadnych szkód. Ubezpieczyciele doceniają bezszkodowość i zwykle za każdy rok jazdy bez wypadku czy kolizji przyznają kierowcom 10 proc. zniżki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Kalkulator oc (kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl) pomoże w wyborze ubezpieczenia, które będzie zdecydowanie najtańsze dla danego pojazdu i jego właściciela.

 

W AC uważaj na zakres ochrony ubezpieczeniowej

W przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia OC, kierowca nie musi wykupywać ubezpieczenia AC, czyli autocasco. To dobrowolne ubezpieczenie, którego zadaniem jest ochrona przed szkodami we własnym pojeździe. Ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy auta, nawet jeśli zostało ono zniszczone bądź uszkodzone w wypadku spowodowanym przez osobę ubezpieczoną lub też w wyniku działania nieznanych osób trzecich. Często w zakresie ubezpieczenia znajduje się też ryzyko kradzieży auta.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach autocasco nie jest przedmiotem regulacji ustawowej, dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe mogą go dowolnie kształtować. Kierowanie się przy zawieraniu umowy o ubezpieczenie AC wyłącznie ceną polisy nie jest odpowiednim działaniem. Tanie AC może oznaczać, że ma ono niewielki zakres ochronny dla kierowcy, albo niskie sumy gwarancyjne.

Niska składka może wynikać też z wysokiej franszyzy integralnej i redukcyjnej. Pod pojęciem franszyzy integralnej należy rozumieć kwotę, do wysokości której towarzystwo ubezpieczeniowe nie odpowiada za powstałą szkodę. Likwiduje to konieczność ponoszenia kosztów niewielkich szkód przez ubezpieczyciela, a jednocześnie franszyza integralna ma wywrzeć na ubezpieczonym presję na zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Franszyza redukcyjna jest udziałem w szkodzie klienta i najczęściej podawana jest w postaci procentowej wartości szkody.

Przy wykupywaniu ubezpieczenia AC należy zwrócić szczególną uwagę, co właściwie ono obejmuje. Zbyt tanie AC jest podejrzane. Może się okazać, że na przykład ubezpieczyciel nie ponosi ryzyka kradzieży pojazdu, albo suma ubezpieczenia jest tak niska, że przy stracie całkowitej samochodu odszkodowanie nie wystarczy na zakup podobnego auta.

 

Kupuj w pakietach, sprawdzaj OWU

Pakiety ubezpieczeniowe zwykle są dobrym rozwiązaniem dla osób ubezpieczających swoje samochody. W cenie jednej składki otrzymuje się dwa lub więcej ubezpieczeń, których wykupienie oddzielnie względem siebie, w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych mogłoby kosztować znacznie więcej. Jeśli więc kierowca i tak ma w planach skorzystanie z kilku ubezpieczeń komunikacyjnych, powinien przeanalizować, czy nie opłaca mu się zawrzeć zbiorczą umowę na pakiet ubezpieczeniowy.

Bez względu na to, z jakich ubezpieczeń komunikacyjnych korzystamy, przed podpisaniem umowy musimy szczegółowo zapoznać się z OWU - Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Pozwolą one dowiedzieć się, co uwzględnia każda polisa i jakie są ograniczenia zakresu odpowiedzialności ubezpieczeniowej towarzystwa.

Porady

Spalanie paliwa, a moc silnika

W czasach kryzysu gospodarczego i rosnących cen paliw, każdy z użytkowników czterech kółek liczy złotówki. Jeśli już mamy auto i ni...

Samochód w leasingu – sprawdzamy, komu opłaca się takie rozwiązanie

Leasing samochodu jest coraz popularniejszą formą finansowania zakupu auta. Od kiedy prawodawstwo dopuściło do korzystania z niej również osoby fizyczne, po...

Jak wybrać bagażnik dachowy do samochodu?

Duża rodzina i niewielki samochód z małą pojemnością bagażnika, to ogromny kłopot. Na co dzień się tego nie odczuwa, ale gd...

Podróże

Na wakacje wypożyczonym kamperem

Już niedługo wakacje i warto zastanowić się nad tym jak je ciekawie spędzić. Może w tym roku wybierzesz się np. do...

Podróż samochodem przez Toskanię

Chciałbyś odpocząć od miasta, tłoku? Potrzebujesz spokoju, piękna krajobrazów? Więc zapraszamy na podróż do do Toskanii! Zarezerwuj lot do Florencji i ...

Kiedy będziemy potrzebowali zielonej karty?

Podróżowanie samochodem dla wielu osób jest przyjemnością, inni nieco mniej lubią prowadzić auto. Jednak za każdym razem musimy posiadać odpowiednie ub...

Przejdź: Podróże