Podróże

Podróżowanie samochodem dla wielu osób jest przyjemnością, inni nieco mniej lubią prowadzić auto. Jednak za każdym razem musimy posiadać odpowiednie ubezpieczenie, dzięki któremu ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność za możliwe szkody podczas jazdy. Jednak nie w każdym kraju obowiązuje takie samo ubezpieczenie, w niektórych państwach wymagana jest zielona karta.

Czym jest zielona karta?

Posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdu wymagane jest w zdecydowanej większości państw. W naszym kraju kupując je płacimy odpowiednią stawkę, jednak ubezpieczenie to nie obowiązuje na terytorium innych państw bez specjalnego dokumentu. Jest nim właśnie zielona karta. Jest ona poświadczeniem, że nasze auto jest ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej i nasz ubezpieczyciel akceptuje warunki panujące na terytorium państwa, które należy do systemu zielonej karty. Jej koszt to najczęściej kilka czy kilkanaście złotych, jeśli decydujemy się na zakup jednocześnie z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej na terytorium naszego kraju. Jeśli jednak wybieramy zieloną kartę jako osobny produkt, koszt takiego rozwiązania to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od aktualnie panujących warunków cenowych u wybranych ubezpieczycieli.

Gdzie nie jest potrzebna zielona karta?

Na mocy przepisów, krajowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest akceptowane na terytorium niektórych państw w Europie. Jeśli więc wybierzemy się do państw takich jak:Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy oraz Węgry, to nie będzie od nas wymagane jakiekolwiek dodatkowe ubezpieczenie pojazdu. Wystarczy okazanie aktualnej polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z naszego kraju.

Jakie kraje objęte są systemem zielonej karty?

Czasem zdarza się, że podróże służbowe czy też prywatne wyjazdy wakacyjne kierują nas do innych niż wymienione powyżej państw. Jeśli wjedziemy na terytorium: Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Rosji, Czarnogóry, Tunezji, Turcji i na Ukrainę, konieczne będzie okazanie specjalnego dokumentu, jakim jest właśnie zielona karta. Kontrola odbywa się zawsze na granicy. Kierowca wraz z paszportami swoim i pasażerów oraz dokumentami pojazdu musi okazać zieloną kartę, bez której wjazd na terytorium tych państw nie jest możliwy. Taka próba może wiązać się z zawróceniem całego auta na granicy. Wjazd na terytorium danego państwa będzie możliwy dopiero po uzupełnieniu ubezpieczenia.

Podróże

Na wakacje wypożyczonym kamperem

Już niedługo wakacje i warto zastanowić się nad tym jak je ciekawie spędzić. Może w tym roku wybierzesz się np. do...

Podróż samochodem przez Toskanię

Chciałbyś odpocząć od miasta, tłoku? Potrzebujesz spokoju, piękna krajobrazów? Więc zapraszamy na podróż do do Toskanii! Zarezerwuj lot do Florencji i ...

Kiedy będziemy potrzebowali zielonej karty?

Podróżowanie samochodem dla wielu osób jest przyjemnością, inni nieco mniej lubią prowadzić auto. Jednak za każdym razem musimy posiadać odpowiednie ub...

Przejdź: Podróże