Porady

zakup używanego samochodu

Kiedy decydujemy się na zakup używanego samochodu, powinniśmy być ostrożni na to co kupujemy i od kogo. Chcemy w końcu, aby nasze nowe auto było sprawne i służyło nam jak najdłużej. Ważne również, aby nie wymagało od nas dużych wkładów finansowych w naprawy. Myślę dlatego, że warto przeczytać ten artykuł, aby nasza inwestycja była udana. Oczywiście nie da nam to stu procentowej pewności, gdyż nie wszystkie wady jesteśmy w stanie sami wyłapać, jednak będziemy w stanie zminimalizować ryzyko zakupu wraku.

A więc przede wszystkim najlepiej nie kupować auta samemu. Warto zabrać kogoś z rodziny, bądź kolegę czy innego znajomego. Szczególnie jeśli sami nie znamy się za zbytnio na samochodach. Poza tym da nam to większą możliwość znalezienia w aucie tego, co nie działa poprawnie. Dodatkowo ważne jest również, aby nie kupować samochodu w deszcz, ponieważ nie mamy wtedy możliwości oceny stanu lakieru i gdy deszcz przestanie padać może nas spotkać niemiła niespodzianka.
Przy poszukiwaniu samochodu natomiast powinniśmy zwrócić uwagę na to od kogo mamy zamiar kupić auto. Niestety bardzo często najmniej pewne samochody sprzedają handlarze. Często są to samochody powypadkowe, z cofniętym licznikiem o czym właściciele najczęściej nie wspominają mimo, że powinni. Wiadome, że nie wszyscy, którzy handlują samochodami są nieuczciwi. Jednak według mnie bezpieczniej jest zakupić samochód od osoby prywatnej. A jeszcze lepiej jeśli ta osoba dbała o auto.


Gdy już wybierzemy samochód, który nas zainteresuje i pojedziemy go obejrzeć, bardzo ważną rzeczą będzie dokładne przyjrzenie się autu. Najważniejsze, abyśmy nie kupili wozu po wypadku, gdyż są one mniej bezpieczne na drodze i bardziej narażone na usterki. Aby dowiedzieć się o historii samochodu możemy po prostu zapytać właściciela. Jednak nie mamy wtedy pewności, że dowiemy się prawdy, gdyż może on po prostu o tym nie wiedzieć, że auto w przeszłości miało wypadek. A więc, aby dowiedzieć się tego samemu powinniśmy przyjrzeć się paru rzeczom.

  • Po pierwsze lakier. Należy dokładnie obejrzeć auto, zwracając uwagę na różnice w odcieniu koloru. Jeżeli takowe występują, powinno dać nam to do myślenia.
  • Po drugie dokładnie należy prześledzić szerokości szczelin w drzwiach, bagażniku, a także masce, czy są tej samej szerokości.
  • Po trzecie, co jest bardzo ważne, powinniśmy sprawdzić rok produkcji szyb, czy na wszystkich (również tylnej) jest taki sam. Jeżeli jedne szyby na przykład są z 2005 roku, a inne z 2006, oznacza to, że auto miało nieciekawą historię.


Kiedy już wyeliminujemy wypadkowość oglądanego samochodu, możemy przejść do dalszego oglądania. Warto zwrócić uwagę na opony, na stan bieżnika i czy nie są różnie zużyte. Warto również zajrzeć pod spód, czy auto nie jest zardzewiałe. Oprócz tego ważne jest także obejrzenie silnika i sprawdzenia czy nie występują wycieki. Dać do myślenia powinno nam również, jeżeli silnik będzie świeżo umyty. Występuje wtedy możliwość, że właściciel chce przed nami coś ukryć.
We wnętrzu samochodu sprawdzamy czy jest radio oraz czy plastikowe elementy nie są klejone i trzymają się stabilnie na swoim miejscu. Możemy również obejrzeć siedzenia ,kierownicę, drążek biegów i pedały. Duże ich zużycie, może świadczyć o dużej eksploatacji samochodu.


Następnie oczywiście konieczna jest jazda próbna. Jest ona ważna, gdyż możemy sprawdzić jak pracuje silnik, sprawność hamulców, a także układ kierowniczy i skrzynię biegów. Oprócz tego jeśli auto posiada komputer pokładowy, warto jest zobaczyć czy nie wyświetlają się na nim niepokojące komunikaty.

Z najważniejszych rzeczy byłoby na tyle. Oczywiście możemy również sprawdzić wycieraczki, światła, kierunki, ogrzewanie, lusterka (jeśli są elektryczne), podgrzewanie szyb, centralny zamek, radio, działanie pilota, klaksonu oraz resztę elektryki. Dzięki temu będziemy mieć większą pewność, że nasz nowy nabytek nie będzie wymagał wkładu już od pierwszego dnia.

Porady

Kiedy opony są do wymiany?

Opony są takim elementem samochodu, o który trzeba nadzwyczajnie dbać. Wszyscy dokładnie wiedza jak ważna jest wymiana opon, zarówno zimowych na...

Na co zwrócić uwagę kupując samochód

Kiedy decydujemy się na zakup używanego samochodu, powinniśmy być ostrożni na to co kupujemy i od kogo. Chcemy w końcu, ab...

Podróże

Na wakacje wypożyczonym kamperem

Już niedługo wakacje i warto zastanowić się nad tym jak je ciekawie spędzić. Może w tym roku wybierzesz się np. do...

Kiedy będziemy potrzebowali zielonej karty?

Podróżowanie samochodem dla wielu osób jest przyjemnością, inni nieco mniej lubią prowadzić auto. Jednak za każdym razem musimy posiadać odpowiednie ub...

Podróż samochodem przez Toskanię

Chciałbyś odpocząć od miasta, tłoku? Potrzebujesz spokoju, piękna krajobrazów? Więc zapraszamy na podróż do do Toskanii! Zarezerwuj lot do Florencji i ...

Przejdź: Podróże