Porady

Wilgoć w samochodzie może być dla jego użytkowników prawdziwą zmorą, szczególnie, wtedy gdy jest jej naprawdę sporo. Niezależnie od tego, jakim autem jeździmy wcześniej czy później problem walki z zaparowanymi szybami i nieprzyjemnych zapachem we wnętrzu samochodu może spotkać także nas, warto więc wiedzieć jak sobie z nim skutecznie radzić!

 

Po pierwsze – poznaj przyczyny wilgoci

Żeby móc skutecznie walczyć z wilgocią w samochodzie trzeba przede wszystkim dobrze zdiagnozować jej przyczyny, a tych niestety może być sporo. Zacznijmy od najbardziej powszechnego problemu, w więc brudnego filtra kabinowego – jeżeli jest on niedrożny, wentylacja przestaje skutecznie działać, co sprawia, że skraplająca się w kabinie woda po prostu w niej pozostanie.
Kolejną sprawą są uszkodzone lub zużyte uszczelki – niestety po kilku latach eksploatacji guma robi się sztywna i porowata, przez co nie chroni już tak skutecznie przed dostawaniem się wody do środka samochodu. Nie można również zapominać o zatkanych otworach odpływowych — ich sprawdzanie zacznijmy do rynienek na podszybiu, ponieważ lubią się tak zbierać gnijące liście czy nawet błoto. Bardzo ważne są także opływy w najniższych punktach klap czy chociażby drzwi – wszystkie one muszą być drożne.

Wilgoć w samochodach pojawia się bardzo często w przypadku aut powypadkowych, co wynika m. in. ze źle wklejonych szyb. Niestety sami również przyczyniamy się do pogłębiania problemu, szczególnie w zimie, kiedy wnosimy do wnętrza samochodu bardzo dużo wody na własnym ubraniu i obuwiu.

Jak wyeliminować przyczyny powstawania wilgoci?

Znając już potencjalne przyczyny powstawania wilgoci w samochodzie, czas poznać sposoby na to, jak sobie z nią radzić.

Pierwszą kwestią, którą warto poruszyć są uszczelki, o które trzeba po prostu odpowiednio dbać, ponieważ ich wymiana może być naprawdę kosztowna, szczególnie w przypadku nowych samochodów. Jak to robić? Przede wszystkim zimą używać odmrażacza, zamiast szarpać drzwi i narażać się na zerwanie lub uszkodzenie uszczelki. Kolejną sprawą jest mycie samochodu – po każdym myciu warto wytrzeć uszczelki do sucha i użyć specjalnego środka konserwującego. Środek konserwujący do uszczelek sprawi, ze z pewnością wytrzymają one dłużej i będą nas lepiej chronić przed wilgocią wewnątrz samochodu. Do konserwacji uszczelek świetnie nadaje się również wazelina techniczna lub gliceryna, choć są mniej wygodne w użyciu od specjalnych sztyftów czy sprejów, to mogą być równie skuteczne. Bardzo istotne jest to, że jeżeli zauważymy jakiekolwiek ubytki w uszczelkach lub ich uszkodzenia należy jak najszybciej zaopatrzyć się w nowe, tak aby woda nie dostawała się do wnętrza samochodu.

Kolejną sprawą jest wymiana wspomnianego wcześniej filtra kabinowego — bardzo często zdarza się tak, że wymieniamy go, dopiero kiedy wentylacja przestaje już praktycznie działać, a to błąd, filtr kabinowy powinno się wymieniać nie rzadziej niż raz do roku lub co 15 000 przejechanych kilometrów.

Dbać należy także o drożność wspomnianych wcześniej kratek – podczas każdego mycia samochodu usuwajmy wszelkie zanieczyszczenia, które się tam znajdują, tak aby zawsze były one drożne.

W walce z wilgocią i zaparowanymi szybami pomoże także niewsiadanie do samochodu w mokrej kurtce, zawsze lepiej ją włożyć do bagażnika, parowanie na przednią szybę zostanie wówczas ograniczone. Bardzo wiele wilgoci powstaje także przez wsiadanie do samochodu z butami oblepiony śniegiem – wystarczy je dobrze otrzepać, a znacząco zmniejszymy ilość wody, jaka dostaje się do wnętrza auta.

Choć na pierwszy rzut oka problem wilgoci może się wydawać wielu kierowcom błahy, to niestety wcale tak nie jest, i nie chodzi tutaj jedynie o nasz komfort, sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Wilgoć w samochodzie wpływa negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na materiały wykończeniowe, elektrykę czy wreszcie elementy metalowe. Nie bagatelizujmy więc problemu, ale podejmijmy skuteczne działania, aby sobie z nim poradzić.

Porady

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC? 3 przydatne wskazówki?

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe. Dodatkowo z roku na roku jest koszt wzrasta. Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą także walczyć o kl...

Dziurawe drogi nie tylko kosztem kierowców

Zimowa aura nie sprzyja jakości polskich dróg, jednak prawdziwy sprawdzian umiejętności kierowcy przechodzą w okresie odwilży. Śnieg topnieje, zwiększa się wi...

Jak wybrać odpowiedni autoryzowany serwis Mercedes-Benz?

Korzystanie z ASO ma wiele zalet. W sposób szczególny warto rozważyć tego typu serwisowanie auta w przypadku pojazdów nowych oraz ty...

Podróże

Podróż samochodem przez Toskanię

Chciałbyś odpocząć od miasta, tłoku? Potrzebujesz spokoju, piękna krajobrazów? Więc zapraszamy na podróż do do Toskanii! Zarezerwuj lot do Florencji i ...

Na wakacje wypożyczonym kamperem

Już niedługo wakacje i warto zastanowić się nad tym jak je ciekawie spędzić. Może w tym roku wybierzesz się np. do...

Kiedy będziemy potrzebowali zielonej karty?

Podróżowanie samochodem dla wielu osób jest przyjemnością, inni nieco mniej lubią prowadzić auto. Jednak za każdym razem musimy posiadać odpowiednie ub...

Przejdź: Podróże