Porady

Badania pokazują, że coraz większa grupa Polaków korzysta z zakupów ratalnych. To wygodna forma finansowania, która - przy niewielkim koszcie - pozwala uzyskać potrzebny produkt. Ubezpieczenie OC na raty nie cieszy się jeszcze aż takim zainteresowaniem, jednak już teraz ma rzeszę gorących zwolenników. Kto korzysta z niego najczęściej? Czy OC na raty w ogóle się opłaca? Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę?

 

1. OC na raty - komu się opłaca?

2. Koszt i liczba rat, czyli jak rozłożyć na raty ubezpieczenie OC?

3. OC na raty a kupno i sprzedaż samochodu

W kalkulatorach i porównywarkach kredytowych łatwo sprawdzisz, które towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje ubezpieczenie OC na raty - na http://ceny-oc.pl/ zrobisz to szybko i sprawnie.

OC na raty - komu się opłaca?

Pierwsze pytanie brzmi: czy ubezpieczenie OC na raty się opłaca? Odpowiedź uzależniona jest od tego, czy spoglądasz na sprawę z perspektywy klienta czy ubezpieczyciela. Pewne ogólne rozeznanie mogą dać ci porównywarki i rankingi polis, na przykład ceny-oc.pl.

Warto mieć świadomość, że towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie zgadzają się rozłożyć OC na raty. Taki zabieg nie jest dla nich wielkim zyskiem, natomiast wiąże się ze znacznie większym ryzykiem niż w przypadku płatności jednorazowej. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, nawet jeśli klient nie zapłaci raty, ochrona finansowa trwa aż do końca zawartej umowy ubezpieczenia. Ubezpieczenie samochodu nie może zostać wypowiedziane, jeśli więc w tym okresie dojdzie do kolizji, to ubezpieczyciel pokryje koszty. Nie oznacza to jednak, że brak terminowej wpłaty jest bezkarny. Grożą za to odsetki karne, przekazanie sprawy do windykacji oraz wpis do krajowego rejestru długów.

Z punktu widzenia kierowcy ubezpieczenie auta rozłożone na raty jest po prostu droższe. Różnice w cenie stanowią wynik indywidualnych obliczeń.

Koszt i liczba rat, czyli jak rozłożyć na raty ubezpieczenie OC?

W przypadku ubezpieczenia OC ratalnego możesz starać się - w zależności od towarzystwa - na rozłożenie płatności na od dwóch do nawet dwunastu rat. Im większa liczba transzy, tym wyższy koszt polisy, jednak może okazać się to opłacalne, kiedy cena wyjściowa jest bardzo wysoka. Jaka jest różnica w cenie pomiędzy standardowym przelewem a ratami? Wszystko zależy od propozycji konkretnego towarzystwa, statystyk kierowcy, parametrów samochodu.

Warto wiedzieć, że niektóre polisy godzą się rozłożyć płatność tylko wówczas, gdy całkowita kwota przekracza pewien próg minimalny. Nie zawsze więc najtańsze ubezpieczenie będzie można w ten sposób podzielić.

OC na raty a kupno i sprzedaż samochodu

Jakie losy czekają umowę ubezpieczenia, gdy samochód zmieni właściciela w czasie jej trwania?

Jeżeli jesteś sprzedającym, w ciągu 14 dni musisz poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży auta. Jeśli umowę podpisałeś przed terminem wpłaty kolejnej raty, zarówno ty, jak i nowy właściciel jesteście zobowiązani do uregulowania należności. Kwestia, kto ma wykonać przelew, powinna zostać uwzględniona w umowie - zadbaj o to przed jej podpisaniem.

Jeśli natomiast kupujesz samochód, w przypadku którego zakup polisy OC został rozłożony na raty, poproś sprzedawcę o dostarczenie potwierdzeń wcześniejszych przelewów. Musisz liczyć się z tym, że na dalszym etapie towarzystwo ubezpieczeniowe może dokonać rekalkulacji składki, zaś ty możesz wypowiedzieć umowę - wówczas ochrona obowiązuje jedynie do dnia poinformowania towarzystwa o fakcie zmiany ubezpieczyciela. Ustal ze sprzedającym, kto zapłaci następną składkę.

Porady

Akumulator - Poradnik na dzień kobiet

Zima za nami, jednak nawet wiosną zdarzają się przymrozki, które mogą okazać się zgubne nie tylko dla roślin, ale i dl...

Ubezpieczenie OC na raty - czy się opłaca?

Badania pokazują, że coraz większa grupa Polaków korzysta z zakupów ratalnych. To wygodna forma finansowania, która - przy niewielkim koszcie - ...

Prawidłowe operowanie sprzęgłem w aucie

Częstym problemem wśród kursantów w trakcie nauki jazdy bywa operowanie sprzęgłem. Nieprawidłowe użycie sprzęgła w trakcie ruszania zazwyczaj kończy się z ...

Podróże

Na wakacje wypożyczonym kamperem

Już niedługo wakacje i warto zastanowić się nad tym jak je ciekawie spędzić. Może w tym roku wybierzesz się np. do...

Kiedy będziemy potrzebowali zielonej karty?

Podróżowanie samochodem dla wielu osób jest przyjemnością, inni nieco mniej lubią prowadzić auto. Jednak za każdym razem musimy posiadać odpowiednie ub...

Podróż samochodem przez Toskanię

Chciałbyś odpocząć od miasta, tłoku? Potrzebujesz spokoju, piękna krajobrazów? Więc zapraszamy na podróż do do Toskanii! Zarezerwuj lot do Florencji i ...

Przejdź: Podróże